A Magyarsg Genetikjrl Rviden
2010.01.21. 21:20
A Magyarsg Genetikjrl Rviden
A Magyarsg Genetikjrl Rviden
|
|
|
|
Egy npet (etnikumot) testi jegyei, szellemi- s trgyi kultrja, valamint nyelve hatrozza meg. Legmaradandbbak a biolgiai-lettani jegyei, legvltozkonyabb nyelve; ezt esetenknt „cserlheti” is. Ha egy np eredett keressk, gy jrunk el, hogy kutatsainkban trben s idben addig megynk el, ameddig olyan vagy hasonl testalkat, lettani tulajdonsg, zene- s tncvilg, hitvilg, mesevilg, kltszetvilg, rsbelisg, nprajzi motvumvilg, telkultrj, nvny- s llatvilg valamint nyelv npet nem tallunk a mltban – vagy a jelenben – ahonnan s akiktl npnket szrmaztatni tudjuk. E kutatsokat az antropolgia, a zenetudomny, a tnctudomny, a vallstudomny, a kltszet, az rstudomny, a nprajz, az telkutats, a nvny- s llattan, a nyelvtudomny s a forrskutats mdszereivel vgezzk. A kutatsokhoz ezen egzakt tudomnyokon tl nincs helye semmifle felttelezsnek. Vagy el- s vissza tudunk jutni egy olyan korig s npig, ahol s akiknl ezek az ismrvek elfordulnak – akkor ezt vesszk eredetnk alapjul; e terletrl s e npektl szrmazunk –, vagy kimondjuk a legtudomnyosabb szt: „nem tudjuk”, „mg nem tudjuk”.
A magyar Eurpa egyetlen europid, de nem indoeurpai npe. Szrmazsunkat nem tudjuk Eurpbl megmagyarzni, hiszen gykereink (lettani tulajdonsgaink, testalkatunk, szellemi- s trgyi kultrnk s nyelvnk) nem eurpai eredet. Krnikink s hagyomnyaink „a magyarsgot” a hunoktl a kunokig szmtjk, azaz magyarnak olyan bels-zsiai embercsoportot rtenek, amely a rmaiak ltal 361-ben behvott hunok (szkelyek), az 568-ban (majd utna kt jabb hullmban) a Krpt-medencben leteleped avarok s 895/96-ban bejtt rpd npe, majd az 1235-ben beteleped jszok s 1243-ban s 46-ban leteleped kunok utdai. Mivel a legnagyobb llekszm (mintegy 500 000 ember) rpd npe volt, ezrt tbbnyire az tjukat ksrik vgig. A magyaroknak a Krpt-medencbe val bejutsa eltti rszt „smagyaroknak” nevezzk. A mai magyarsghoz a Krpt-medenct tudatosan elfoglal smagyarok mellett az itt maradt autochton, helyi slak (jkkori, rz- s bronzkori, vaskori, szkta, szarmata, rmai- s npvndorls kori), valamint a honfoglals utn beteleptett s beteleplt npek (szszok, svbok, szlovkok, ukrnok, romnok, szerbek, horvtok stb.) is hozztartoznak, akiknek jelents rsze beolvadt a magyarokba. A magyarsg – szemben minden ms eurpai nppel – nem eurpai slakossgbl differencildott, hanem tvolrl jtt, s a Bels-zsibl rkezett npek kzl az egyetlen, amely meg tudott maradni, hossz id utn 15 millinyira meg tudott sokasodni, s meg tudta rizni nyelvt, kultrjt, valamint lettani jegyeit.
Az antropolgia rgebben morfolgiai vizsglatokkal kereste a magyarsg shazjt. A magyarsg shazjt ott kell keresni, ahol ugyanolyan emberek ltek/lnek, mint amilyenek a magyarok. Erre alapot ad a Stein Aurl ltal 1913-1915 kztt feltrt Dzsungr-kapu kzeli Asztana-i ujgur temet, amelybl 1986-ban jabb 1200 srt trtak fel az ujgur s knai rgszek. Az e temetben eltemetettek morfolgiailag – s lettanilag – ugyanolyanok voltak, mint azok, akik „magyar” nven a Krpt-medencben telepedtek le. Bizonyt erej tny, hogy a Krpt-medencbe a magyarsggal olyan turni, pamri s taurid elemek kerltek, amelyek Bels-zsia trk npeire jellemzk, de Eurpban sehol mshol nem fordulnak el. Az alaktani (morfolgiai) vizsglatok mellett egy np szrmazst illeten jabban az lettani vizsglatok adnak fontos informcikat. A Landsteiner vrcsoport-rendszeren bell a magyarokra jellemz 0-s s B-s vrcsoportgn-arny (31,05% s 17,90%) tvol ll az europid s finnugor npektl, viszont megegyezik Bels-zsia trk npeinek arnyval. E mellett a magyarsgnl elfordul olyan ms vrcsoport-jelleg is (pl. a Diego [a+]), amely Eurpa egyetlen npnl sem tallhat meg. Az Eurpban szinte ismeretlen „mongolfolt” a magyaroknl 22,6 %-os elforduls s az Eurpban ugyancsak ritka elforduls „tejrzkenysg” (tejcukor-emszt enzim hinya) a „trzsks” magyaroknl 37 %-os, olyan, mint Bels-zsiban. A magyarok brlcrendszere bels-zsiai jelleg (az vek arnya alacsony, az rvnyek viszont magas). A Gm-markerek vizsglatnl (lsd ksbb) kimutattk, hogy a magyaroknl elfordul Gm abst s Gm afb3 jells gnmarker az eurpai npeknl hinyzik. Az eddig vgzett nemzetkzi mitokondrilis DNS-vizsglatok is bels-zsiai jellegek, „ms eurpai npekkel val keveredsnket mutatja, de egyrtelm az, hogy a finnekkel s a finnugor npekkel nem vagyunk genetikai rokonok.
Dr. Kiszely Istvn "A Magyar Ember" cm rsban rmutat, hogy az antropolgia azt bizonytja, hogy a magyarsg esetben nem beszlhetnk eurpai rtelemben vett homogn emberanyag nemzetrl. Ahogy rja, a magyarsg nem ms, mint Eurzsia miniben. Az embertan s a genetika eredmnyei mellett csak msodlagos bizonyossg, hogy honfoglalink milyen nyelvet beszltek, milyen volt a szellemi- s trgyi kultrjuk.
A genetikt megelz hasonl alapokon nyugv tudomny, az embertan (antropolgia) lnyegi felismerse, hogy vannak olyan specilis testi adottsgai embereknek, embercsoportoknak, amelyek alapveten meghatrozzk az adott csoportot.
A magyarsg esetben ez nem egy jl meghatrozhat csoportot jelent, hanem minimum t nagyobb csoportot, ahogy ezt Kiszely Istvn is megemlti.
- Turni vagy turanid tpus. Az ehhez tpushoz tartozk si szllsterlete Kelet-Turkesztn ("zsia Szve"); az ottani (asztanai) Kr-u. III. szzadbl szrmaz temetbe eltemetetteknl gyakori. Az e tpushoz tartozk a Krpt-medenctl nyugatabbra (szakabbra s dlebbre) nem jutottak el. Elfordulst orszgosan 30-35% kz teszik. Bartucz Lajos antropolgusnl olvassuk: "az alfldi tpust mondhatjuk a legtbb joggal "magyar tpusnak", mert gyakorisgban ez a legnagyobb szm s sisgben egyenesen a honfoglalkig megy vissza".
- Pamiri (pamiro-fergnai, kzp-zsiai, folykzi- vagy anatliai) tpus shazja a Pamir vidke, a Tien-san, az Altaj, Kzp-zsia valamint az Irni-magasfld. Az e tpushoz tartoz embereket temettek a bels-zsiai asztanai s az ordoszi temetkbe. A Krpt-medencbe elszr a hunokkal, majd az avarokkal s rpd magyarjaival kerlt be. Az alfldi magyarsgnak egyik jellemz tpusa, ilyenek a "kiaszott arc alfldi parasztok"; elfordulst a Krpt-medencben 10-15% krlire tesszk.
- Taurid ("kaukzusi") tpus rszben a trk, rszben a szkta-, szarmata- s jsz npekre jellemz; a magyarsgnl a hun kortl kezdve az avar koron s a honfoglals korn keresztl mig 5-8%-os gyakorsggal elfordul, de a kiskunoknl s Baja krnykn akr 14%-os is lehet. E tpus shazja El-zsia, a Kaukzus, a rgi Mezopotmia s Perzsia, majd az Irni-magasfld.
- Keletbalti vagy kelet-eurpai tpus azon kelet-eurpai sztyep lakra jellemz, amelyen a magyarok eldei, a magyarok, majd a besenyk, a kunok s a jszok is thaladtak. Br a magyarok si szllshelyeire nem jellemz, a levdiai s etelkzi szllsterleten az ott lak npekkel val keveredsbl vagy a magyarokhoz csatlakozott npektl szrmazik. Elfordulsa 8-10 % krli, de Palcfldn a szlvokkal val kevereds kvetkeztben elrheti a 35%-os gyakorisgot. A kelet-balti tpusnak egyik sajtos vltozata a pontusi tpus.
- Urli vagy ugor tpus a finnugor npekre jellemz; shazja az Url s a Szajn kztti terlet. Els magyarorszgi elfordulst csak a X. szzadban lehet bizonytani, gyakorisga rgen s ma is 0,6%, ami azt jelenti, hogy a magyarsg felteheten tment finnugor lakta terleteken, de etnikai kpnek kialtsban e lakossg nem jtszott szerepet; a magyarsg shazjt tudomnytalan a finnugor npek kztt keresni. A magyaroknl ritkn elfordul "mongoloid" elemeket nagyrszt e tpus kpviseli.
A Hideo Matsumoto ltal a magyarokban megtallt mongoloid markerek Japntl kezdve megtallhatak egszen a dl- s kzp olaszokig (egsz pontosan szicliaiak s szrdok), de megtallhatak a katalnokban is s indiban Madyha Pradesh s Orissan llamokban l trzsi trsadalm npek kztt is. A magyarokban s a nyugatabbra tallt mongoloid markerek arnya azonban nem igazn az emltett npek mongoloid eredett tmasztja al, sokkal inkbb egy szorosabb, kzelibb kapcsolatot sugall, illetve azt, hogy a magyarsgot alkot npalakulat egy rsze valban mongoloid eredet lehetett.
|
Ezt a tnyt rgszeti leletek is ersteni ltszanak. Kr.sz. 2500 s 1600 kztt dlnyugat irnybl a sztyeppvidken egy olyan j etnikum jelent meg, amely a kultra magasabb formit hozta, s amelynek kvetkeztben a mezgazdasg, llattenyszts s fmfeldolgozs ismerete ltalnoss vlhatott. A “Lapis Lazuri t” ltrehozsa s a Szumr Birodalom megsznsnek kvetkezmnyeknt a Turni Alfld magasrend civilizcijnak megteremtdik, viszont a Turni Alfldrl a neolitikus forradalom tovbbi keleti exportja jvoltbl a Tarim Medencbe tevdtt t a kzpont, amely nem csupn a knai bronzkor Kr.e. 2000 krli ltrejtthez, de azon vrosi kultrkat, (vagyis a mg mindig indogermnnak hitt, valjban szkta) vrosllamokat is magba foglal kisebb llamok laza llam-szvetsgbl felpl Hun Birodalom (amely a fajkevereds csodlatos szimfnija) megalakulshoz is vezetett, melyben tovbblt a helyi autonmia maximlis tiszteletn alapul, a szintn vrosllamok laza szvetsgbl ll szkta Szumr Birodalom gyakorlata.
Ez a Hun Birodalom a nordikus-szkitoid-mongoloid szimbizis mig sugrz pldja.
Kelet-Turnban (Xinjiang) tbb mint 100 olyan mumifikldott europid holtestet stak ki, amelyek jelents rsze szke, s mindegyikk legalbb annyira rgi, mint az egyiptomi frammik. A hivatalos felvilgosts szerint ezek az “indoeurpaiak” Skandinvibl s Germnibl jttek Knba, hogy a Kr.e. 1200 krli idben megtantsk a knaiakat a kerk hasznlatra. Az igazsg azonban mintha kzelebb lenne ahhoz, amit a magyar szrmazs amerikai antropolgus, Horvth Izabella rt le felhasznlvn a knai Han Kagxin professzor kutatsi eredmnyeit. Ennek megfelelen a mmik nem nyugat-eurpai tpusokhoz tartoznak, hanem azon zsiai szktk sajtossgait viselik magukon, amelyek a Kr.e. 3000-1000 kzti idben meghatroztk Dl-Szibria embertani alkatt. A hivatalos felvilgosts azt is elfelejti, hogy a kerk mr ismert volt a knai Yang-Shao kultrban 5000 vvel ezeltt, kvetkezskpp az nem jhetett Eurpbl. A mmik teht a proto-hun kultrhoz tartoznak Wu En professzor szerint, majd a tma sszefoglalsa is elkszlt Prof. Han Kangxin kutatsain plve: a terlet nem tartalmaz emberi maradvnyokat a paleolitikus korban, gy a legkorbbi lakosok bevndorlk. A 3800 ves mmik vizsglatai bizonytjk, hogy a proto-eurpai tpusok mr e korban, vagy taln mg elbb elrtk e rgit. A kisott maradvnyok tulajdonosai az Andronovo-kultrhoz tartozva Kazahsztn, Dl-Szibria s Kzp-zsia, valamint az Afanasztjevo-kultra rszeknt a Jenyiszei- s Altj-vidk emberanyagt szolgltattk Kr. e. 2000-1000-ben, lvn a legsibb eurpai tpusok legkeletibb nylvnyai. A Kr.e. idszakban egy olyan kaukzusi np, amely kzel ll a kelet-mediterrni tpushoz (amelyet indo-afgnknt is emltenek) nyugat fell elrte a Lop Nor s Tienshan krnykt. Egy msik rvidfej Pamr-Ferghana tpus, melyben a mongoloid s keletmediterrn jegyek keverednek, az Ili-foly fels szakasznak krnykt rte el 3000 ve. Vgl a krds felvetdik, hogy hol talljuk ma Kelet-Turn (Xinjiang) slakinak leszrmazottait? Ha egy pillantst vetnk a rgi jelen lakira, az ujgurokra, kazakokra, zbgekre s tatrokra, egybl felfedezhetjk, nem egynek kaukzusi jellegeit, azonban van egy np Kzp-Eurpban, amely rokon Xinjiang slakival. k a magyarok. Magyarorszg terletre a hunok 374-ben rkeztek Xinjiangbl, ahol hatalmas birodalmuk kzpontja volt. Az avarok, az egykor ers szak-knai “rouran”-ok szintn idertek 567-ben, majd egy jabb keleti np, a magyar foglalta el a terletet 896.-ban. Az antropolgus Liptk Pl a 9.sz.-i magyarok csontjait kisvn megllaptotta, hogy a korabeli magyarok 24%-a a turanid, 20%-a a pamri, s 2-3 %-a korai zsiai tpusokhoz tartozik: az antropolgusok szerint a turanid az Andronovo s mongoloid tpusok keveredsbl jtt ltre, mg a pamri szintn Xinjiang egy si tpusa, a korai zsiai tpusok olyan korai formcikat jelentenek, amelyek zsiban jttek ltre. Ez annak egyrtelm bizonytka, hogy a 9.sz.-i magyaroknak volt vrsgi kapcsolata szaknyugat-Kna legsibb lakival.
|