Nomd npek : Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia 2 |
Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia 2
Tbori Lszl 2010.01.17. 21:52
TBORI LSZL II: ARSAKIDK BIRODALMA
II/ 11. Kpzmvszet
A prthus kori vrospts, ptszet s mvszet.
Ghirshman: Az kori Irn
(rszlet)
"A prthusok nem voltak nagy vrosptk, ltaluk alaptott vrost alig ismernk. A Felfld hatrain kvl mindssze Mezopotmiban Ktsziphn s Hatra, Irnban pedig Drbgend prthus alapts vros. Az arszakida korban ptett vrosok kz szmthatjuk a Sirztl dlre fekv Gr- Firuzbdot, melyet a prthusok vazallusa, az els Szsznida, Ardakhsr emeltetett akkor, amikor fellzadt vagy ppen lzadsra kszldtt uralkodja ellen. E vrosok koncepcija arrl az lland bizonytalansgrl, kls veszlyekkel s bels zavargsokkal teli helyzetrl rulkodik, mely a prthus korban Irnban uralkodott. A vrosoknak ltalban kralak alaprajza a rgi nyugat-zsiai urbanizcis elvekre vezethet vissza, egyszersmind azonban az si katonai tborok felptst utnozza, mint ahogy azt az asszr hadsereg tboraiban megismertk.
Nhny vros trtnete is igazolja ezt az alaprajz-koncepcit. Ktsziphn eleinte a Tigris menti Szeleukeival szemben emelt katonai tbor volt. Fvros csak II. Ordsz idejn lett belle. Hatra erdtmny volt a kt birodalom kzti hatr kzelben, s Irn vdelmben gyakran jtszott kulcsszerepet a rmai hadakkal szemben. Vgl, Gr- Firuzbdot Andakhsr akkor pttette, amikor vakmer cljnak megvalstsa, IV Artabanosz koronjnak a megszerzse sorn veresgekre is szmtania kellett, st arra is, hogy szksg esetn egy erdtett vrosba visszavonulva vdekezni tudjon. Drbgerd kr alak alaprajzt vette mintul, azt a vrost, ahol korbban tisztsget tlttt be, s amelyet- bizonyra a feudlis nagy csaldok, nemzetsgek, klnbz csoportok kztti harcokra szmtva - katonai tbor mintjra ptetek: A prthus kori Irn sok szempontbl a kzpkori Eurpra hasonltott
A Felfldn a prthus vilgi ptszet emlkei egyelre mg nem kerltek el. De a birodalom nyugati tartomnyaiban fennmaradt emlkek alapjn pontos kpet alkothatunk rla. Az akhaimenida ptszethez hasonlan kt eltr alapelv szerint ptkeztek. Az els megolds a mezopotmiai, illetve elmi alaprajz plet, amely a kzponti udvarral elltott lakpletbl alakult ki. Ilyet ismernk Dura Europoszbl, s ilyen volt Dareiosz szszai palotja. Ezzel szemben Assurban valamint Hattban s Firuzbdban a msik megoldst, az eivnnal elltott hz klasszikuss vlt irni formjt alkalmaztk, azt, amely a Szsznidk idejn terjedt el szles krben, s napjainkig fennmaradt az irni nemzeti ptszetben. A prthusok idejn ez a forma hrmas teremm alakult, melynek a kzps rsze ltalban nagyobb, mint a kt szls. A ktsziphni palota, kisebb mdostsoktl eltekintve, szintn ezt a megoldst kvette.
Vltozsok kvetkeztek be az ptanyagok alkalmazsban is. A Hatrbl ismert, faragott ktmbkbl emelt falnl szlesebb krben terjedt el a habarccsal megkttt termskbl vagy kavicsbl ptett, gynevezett nttt fal. A kvderfal pleteket a kbe belefaragott dsztelemekkel lttk el. Hatrban a motvumok kztt maszkok is szerepelnek. A faragott elemekkel dsztett kvderfalak ptse, melynek hagyomnya az akhaimenida ptszethez kapcsoldik, az els Szsznidk idejn is folytatdott. A tglafalakat s az nttt kfalakat stukk dombormvek s freskk dsztettk. Ilyen dsztett falak kerltek el Babilniban, Asszriban, valamint Szisztnban, a Hamun-t kzepn fekv Kuh-e Khdzse szigetn. Ezen az utbbi lelhelyen a stukkdszek kztt megjelenik a meander, a frszfog-motvum s az egymst rszben fed krkbl ll sor.
A falfestszet, minden jel szerint, a prthusok idejben terjedt el szles krben. Lehetsges, hogy ebben a korban a lapos dombormvek lapossga ppen a dsztskre szolgl festsnek vagy ltalban a festszetnek a hatst tkrzi.
Az arszakida kor vallsos ptszete nem mutat egysges kpet. A Maszdzsed-e Szoleimn-i szent terasz templomai az elcsarnokot s a hosszks cellt magba zr si mezopotmiai alaprajz szerint pltek. Ez a szentlyforma, a hellenisztikus korban Assurtl a Pamr lbnl fekv Ai-Khnumig egsz El-zsiban elterjedt.
A msik, az elbbitl lnyegesen klnbz, az akhaimenida ptszet hatsa alatt kialakult alaprajz a kamrkkal vagy folyoskkal krlvett, ngyzet alak cellbl ll ngyoszlopos templom. Ezt Szszbl, Perszepoliszbl s Bard-e Nesandbl ismerjk. Ugyanezt a megoldst kvettk Szorkh Kotalban, Hatrban s az Indus keleti partjn, Taxilban feltrt templomok ptsnl is. Ez a forma a kzp-zsiai buddhista szentlyekben lt tovbb.
Nem beszlhetnk a prthus mvszetrl anlkl, hogy a vele kapcsolatban kialakult, az els pillanatban mereven szemben llnak tn kt nzetet meg ne emltennk. Egyesek gy vlik, hogy a prthus uralom t vszzada alatt a mvszet sznvonala "megdbbenten mlyre sllyedt", s a korszak alkotsai a primitv llapot fel val visszacsszsrl, de nem az ifjsg, hanem az aggkori tehetetlensg kezdetlegessgrl tanskodnak. Msok szerint viszont a prthus mvszet, mely vgre mindattl megszabadult, amivel a hellnizmus az irni mvszetet megfertzte, ismt a perzsa npi mvszeti hagyomny tjra lpett, s "hatrozott fejldsnek" indult. Az j lendlet hatsa alatt erteljes neoirni ramlat bontakozott ki. A grg hats teljesen megsznt s az irni hagyomnyok, melyek folytonossga tulajdonkppen sohasem szakadt meg, jjszletve, szles krben, a szken vett Irn hatrain messze tl kisugroztak.
Vlemnynk szerint, s anlkl, hogy ellentmondsba bonyoldnnk, a kt nzet nem mond ellent egymsnak, hiszen mindegyikk ms krben mozog. Az els vlemny a mveket a kidolgozs szempontjbl vizsglja, a msodikat pedig fleg a tma, az alapgondolat s a malkots tartalma rdekli. A prthus mvszet valban keservesen megszenvedte a grko-irni irnyzatrl a neoirnira val ttrst. Vitathatatlan, hogy kezdetleges technikai megoldsokhoz trtek vissza. A prthus mvszetet vgigksrte a mestersgbeli tudsban bekvetkezett elszegnyeds, st ez kezdetben mg a szsznida mvekre is rnyomta blyegt. De brmilyen kezdetleges volt is a kivitelezs, ez a mvszet megksrelte jjleszteni mindazt, amit az irni np idegen hatsoktl mentes rksge magban foglalt. Vagyis ami Irn szempontjbl nyeresg volt, az, mvszi szempontbl vesztesgnek foghat fel.
A frontalits trvnynek szigor alkalmazsa a prthus mvszet egyik olyan sajtossga, mely nem jellemz az akhaimenida mvszet hivatalos malkotsaira. Irn kivtelvel mindentt kerestk ennek a jelensgnek az eredett. Holott a frontalits a Felfld mvszetben a legels irniakkal jelent meg, a szemkzt nzetben brzolt emberfejek mr a szijalki B temet festett ednyein, teht az i.e. Els vezred elejtl kezdve feltntek. Ezt fejlesztette tovbb, nem sokkal ezutn, a loresztni mvszet, ahol mr az egsz testet szemkztnzetben brzoltk. Jl lthat ez a II. tbln bemutatott fogadalmi trgyakon s ennek a termkeny mvszetnek annyi ms alkotsn. s ha az emberbrzolsnak ez a mdja nem tartozott is a hivatalos akhaimenida mvszet jellegzetessgei kz, a grko-perzsa gliptika emlkanyaga kellkppen bizonytja, hogy az irni mvszetbl a frontalits trvnye sohasem tnt el teljesen. A Szsznidk sem adjk fel ezt az si irni mvszeti hagyomnyt, mely a szr-mezopotmiai mvszek alkotsainak a kzvettsvel tovbbterjedve, a biznci malkotsokban ri majd el virgkort.
A prthus kor legjelentsebb emlke ktsgtelenl az a nagy bronzszobor, mely Smiban, a hajdani Elmaisz terletn, Ml-amir kzelben ll templomban kerlt el (Lsd a bortt!). Ez a hely mr az j-elmi korban is jelents kzpont volt, s ha nem is lett belle az elmaiszi kirlysg fvrosa, mindenesetre egyik legfontosabb teleplse volt, hiszen a Perzsa-blt Eszfahn vidkvel sszekt nagy kereskedelmi t mentn fekdt. Mg ma is lthatk a rszben kikvezett, rszben a sziklba vgott tnak a nyomai, mely innen a Felfld kzpontja fel vezetett.
Ugyanebben a templomban kerlt el egy fej nlkli bronzszobrocska, egy mrvnybl kszlt diadmos fejedelemfej, valamint kt szoborfej tredk, amely a mr emltett hellenisztikus bronzszoborhoz tartozott. Az satsok sorn elkerlt sok-sok trgy, szmos mrvny-s bronzszobor-tredk a szently gazdagsgrl tanskodik. Ha az emltett hellenisztikus bronzfejben valban IV Antiokhosz szobrnak a tredkt lthatjuk, mint ahogyan felttelezik, akkor joggal krdezhetjk, hogy a Smi terletn fekv templom nem annak a kt templomnak egyike-e, amelyeket II. Dmtriosz fltt aratott gyzelme utn (i.e. 139), az elmaiszi kirlysg visszahdtsakor I. Mithridatsz kirabolt. Ha feltevsnk helytll, akkor a Sraibl szrmaz mvek az i.e. 2. szzad kzepnl nem korbbiak.
A dombormveken a nyugati mvszeti hagyomnyok hatsa alig rezhet. Az eddig ismert prthus reliefek szinte kzvetlenl kapcsoldnak a perszepoliszi terasz lbnl emelt templom kapublletein lthat dombormvek stlushoz Kzlk, a legkorbbiak, I. Mithridatsz s II. Mithridatsz dombormvei, az i.e I. szzad elejn Biszotunban kszltek. A kidolgozs merevsge, lettelensge, az emberi test ismeretnek hinya jl szemllteti az j-irni mvszeti stlust. Az utbbi mellett egy msik relief lthat, melyet i.sz. 50 krl II. Gotarzsz llttatott, hogy megrktse az ellenfele, Meherdat fltt aratott gyzelmt. Ezen a dombormvn a kirlyt megkoronz szrnyas Gyzelem mg magn viseli a hellenisztikus mvszet hatst, s a kompozci "mechanikus" jellege ellenre sem hinyzik a jelenetbl a lendlet.
A Behbahn kzelben, Tang-e Szarvakban lthat dombormvek szintn jl szemlltetik ezt a technikai szempontbl alacsony sznvonal, de monumentalitsra trekv mvszeti irnyzatot: pldul az a jelenet, ahol az uralkod tbb, kivtel nlkl szemkztnzetben brzolt szemly ksretben ldozatot mutat be, avagy a lndzsjval ppen rohamra indul nehzlovassgi harcos brzolsa. Az egyik magasan kiemelked biszotuni sziklba vsett lapos dombormvn, az elzhz hasonl, oltr eltt ldozatot bemutat fejedelmet brzol jeleneten ugyancsak a szigor frontalits, az lettelensg s a rszletek vsssel trtn visszaadsa figyelhet meg. A monumentlis emlkeket annak a lapos dombormnek az emltsvel zrhatjuk, melyre a kzelmltban Szuszban bukkantunk. IV. Artabanoszt, az utols arszakida kirlyt brzolja, amint gyrt vagy koront, a hatalom szimblumt nyjt t a szszai szatrapnak. A prthus lapos dombormvek fent felsorolt jellegzetessgei mind megtallhatk ezen az emlken, melyet teljes joggal a prthus dinasztia utols alkotsnak tekinthetnk.
A fentiekben bemutatott szikla-, illetve monumentlis dombormvek a technikai kivitelezs szegnyessge s az brzolt tmk szempontjbl egyarnt tipikusan irni alkotsok. Tzoltr eltt vgzett vallsi szertarts s fejedelmi beiktatsi jelenet, harcol lovasok s vadszat - ezek a kor irni mvszetnek kedvelt tmi, melyek Irn hatrain messze tl is eljutottak. Elrte ez az irnyzat Irn nyugat fel elretolt llomsait, elssorban Durt, valamint a dl-oroszorszgi sztyeppeket, ahol a szarmata srok faln is hasonl festett jelenetek lthatk. Az eurzsiai pusztkon l nomd irniak kzvettsvel eljutott ez a stlus egszen a knai hatrig: a Han kori emlkek bizonytjk, hogy az irni hatsok all a knai mvszet sem tudta kivonni magt.
Mikzben ms npek mvszetre a prthus mvszet sztnzen hatott, maga is gazdagodott ltala. A nomdoktl vettk t azoknak a sznes, csillog kszereknek a divatjt, melyekhez hasonlkkal a kusnok s a szarmatk, majd ksbb a gtok s a germnok kestettk magukat, s amelyek egszen az Atlanti-cen partjig jutottak el, hogy vgl a Meroving birodalomban is divatba jjjenek. A sztyeprl rkezett Irnba a rendkvl kifejez, lendlettel teli llatstlus. Ennek a hatsa alatt kszlhetett az a bronz fstledny, melynek hajlkony s ers testalkat pomps vadat forml fogja nyilvnval rokonsgot mutat a novorosszijszki szarmata kincs egyik ragadozjval.
Szlnunk kell mg a fazekasoknak s az agyagszobrszoknak a mindennapi letben fontos szerepet betlt tevkenysgrl. Mint ahogyan napjainkban is a temetk mellett sorakoznak a sremlkeket s kegytrgyakat knl kereskedk zletei, a fazekasok mhelyei a prthus korban ugyangy a temetk mellett, a vrosfalon kvl lltak. Szszban sikerlt kzlk nhnyat azonostanunk. A fazekasok ksztettk a szarkofgokat s a halotti srldkat, az elbbiekbe felnttek, az utbbiakba a gyermekek holttestt helyeztk. Ezek a mesterek gyrtottk a kk s szrke mzas cserpednyeket s kelyheket rszben a hztartsok mindennapi hasznlatra, rszben pedig, hogy a srba helyezzk ket, mint pldul a "zarndokkulacsokat". Ezekben a mhelyekben kszltek a meztelen istennt brzol szobrocskk is - ilyet csontbl faragva is ismernk - s azok a lovas figurk - valsznleg vdistenek brzolsai -, melyek a temet fldjbl tzesvel kerltek el. Mr korbban is felhvtuk a figyelmet arra, hogy milyen nagy rdekldsre tarthatnak szmot ezek a terrakotta lovasok, amelyek az akhaimenida Egyiptomtl kezdve egszen a kusn birodalomig mindenfel napvilgra kerltek, ahol a hdt irniak megfordultak. Vgl emltsk meg az egyik szuszai fazekasmhelyben tallt terrakotta emblmt. Meztelen istennt brzol, amint egyik mellt nyomkodja, s a tejet a bal kezben tartott kehelybe gyjti. E trgy kidolgozsa nyugati hatst sejtet, de a tma s a keret keleti koncepcira vall. A grg istenn vonsai mgtt taln Anahit istenn egyik, eddig mg nem ismert brzolsa hzdik meg.
Hatra s Ktsziphn vrosok (Irakban) memlkei az bl-hborban megsrltek.
(Lsd rszletesen: Npszabadsg 1998. III. h 7. szmban.)
Eivn: egyetlen nagy bolthajtsos terem, melyet hrom oldalrl hatrol fal, s a negyediken a szabadba nylik. Helyesen: ajvn.
Baktay Ervin: India mvszete
Grg, prthus- szkta s kusn hdtsok
(Budapest. 1963. II. kiads)
(rszlet)
A Szeleukida birodalom keleti rszben Baktria volt a legjelentkenyebb szatrpia. Baktria - rszben a mai Bukhara - az Oxusz (Ama Darja) folyam krnykn, termkeny, gazdag orszg volt. Szoros kapcsolatban llt Szogdinval, amely szakon s szakkeleten hatros volt vele, s a laxartesz, (Szr Darja) folyig terjedt. Ezen tl mr a nomd lovasnpek terlete kvetkezett. Baktria teht a birodalom vdbstyja volt Kzp-zsia peremn. Nagy Sndor itt ers makedn helyrsgeket s grg telepeseket hagyott, de ezek nem szvesen maradtak a tvol-keleti orszgban s a hdt halla utn el akartk hagyni. Ernek erejvel kellett ket visszatrsre knyszerteni. A szeleukida uralom alatt a grgk lassanknt gykeret vertek Baktriban s tbb-kevsb elkeveredtek az slakkkal. A keverk np elsajttotta a grg nyelvet; legalbb a grg rs meghonosodott kztk s azontl mg a helyi nyelveket is grg jelekkel rtk. Kialakult itt is a hellenizmusnak az a formja, amely a grg mveltsgen alapult, de igen sok zsiai, fleg irni elemet vett fel magba. Baktria fontossgt hangslyozta, hogy - a fhatalmat mindig makedon-grg sztrategosz (hadparancsnok) kpviselte, aki egyttal a szatrapa (kormnyz) tisztsgt is betlttte. Az szakkeleti hatr vdelmn kvl Baktria feladata volt az is, hogy a nyugat fell szomszdos, mindig nyugtalan prthusokat fken tartsa. A prthus irni, de szoksaiban kzp-zsiai jelleg lovasnp volt.
Az i.e. II. szzad elejn az akkor mg Bels-zsiban, a nagy knai fal s Turkisztn kzt fekv terleten lak hunokat ers egysgbe szervezte vezrk, akit a knai forrsok Mo-tunnak neveznek. A hunoknak alvetett trzsek kzt tnik fel elszr a je-csi np neve. A jecsik szabadulni akartak a hun uralom all s miutn fegyverrel nem rhettk el cljukat, nyugat fel vndoroltak. Ez i.e. 170-160 kzt mehetett vgbe. Egy tredkk, a "kis Je-csi" trzscsoport, Tibet szaknyugati hatrvidkn telepedett le, de a np zme tovbb vndorolt. Az szaki Tien-San vidkn egy msik nomd npbe tkztek, amelyet a knaiak szai-wangnak neveztek. Ennek trzseit megvertk s kiszortottk, elfoglalva terletket. A szai-wangok Szogdina s Baktria fel hzdtak ellk. A prthusok sakknak neveztk ket, ami egyrtelm a "szktha" nvvel. Mint egykor a besenyk nyomsa ell nyugatra vonul magyarok, a sakk is knytelenek voltak j hazt szerezni maguknak. A prthusok nem tudtk megakadlyozni, hogy elznljk Baktrit, de a sakk utbb alvetettk magukat az irni prthus birodalom fennhatsgnak. A sakk Baktriban nhny vtized alatt nagymrtkben hellenizldtak, hiszen a prthusok maguk is mr rgen tmentek e folyamaton, st az Arszakida perzsa birodalomban a grgt tettk hivatalos nyelvv, uralkodik pedig philhellnnek, "grgbartnak" neveztk magukat. Ezalatt a jecsik zme is knytelen volt elhagyni a Tien-San vidkt; innen egy hun fennhatsg alatt ll np, a wu-szun verte ki ket. zsia ekkor hasonl npvndorls jeleit mutatta, mint ksbb Eurpa, s az ok is hasonl volt: a hunoknak nyugat fel val nyomulsa. Egyik np a msikat nyomta ki helybl. A je-csk dlnyugat fel vonultak s i.e. 130 krl betrtek Baktriba. A sakk nem tudtk feltartztatni ket s tovbb hzdtak dl fel. A prthus Arszakidk a sakkat a rluk elnevezett Szakaszthnban (grgsen Szakaszthn, a mai Szeisztn) teleptettk le, egy rszk azutn innen India fel nyomult. Az szaknyugati terleteken befszkelve magukat, dl fel hatoltak elre, s a mai Gudzsarton keresztl egszen Mlavig, Kzp-India hatrig jutottak. Kisebb-nagyobb orszgok jttek ltre, amelyekben saka fejedelmek uralkodtak; eleinte prthus fennhatsg alatt, de ksbb ez mr csak nvleges volt, noha a saka fejedelmek szatrapknak, perzsa-indiai formban ksatrapknak neveztk magukat. A sakk mr Baktriban s Szakaszthnban meglehetsen hellenizaldtak, pnzeikre grg feliratokat verettek, neveik is grgs formban maradtak fenn. Id folyamn azutn a sakk is indusokk vltak, annl inkbb, mert rszben buddhistk, rszben brhmnista hinduk lettek. I.e. 60 krl gy ltszik megsznt a prthus- perzsa birodalom fennhatsga, mert Moga (Mauesz) saka fejedelem, aki ekkor elfoglalta Taxilt, az utols indiai grg kirlysgot, mr Shnushinak (nagykirly) cmeztette magt s pnzein ennek indiai formja, Rdzstirdzsa, valamint a grg Bazileus bazilen (kirlyok kirlya) cm is szerepel. Mlava saka hdtival ll kapcsolatban az Indiban legjobban elterjedt, mig is hasznlatos kt ra idszmtsa, a Viktrama vagy Szamvat ra, mely i.e. i.e 58-ban kezddtt, s a Saka ra, amelynek kezdete az i.sz. 78. v.
szaknyugaton Moga-Maueszt Aja- Azsz saka "nagykirly" kvette, ennek utda azonban, Gondopharsz, ismt prthus volt. Az Arzakida birodalomtl fggetlenl mint indiai "nagykirly" uralkodott, de a kisebb saka fejedelmek tovbbra is megtartottk terleteiket s Gondopharsz fhatalma alatt mint ksatrapk orszgoltak. A prthus-saka kor idadatai mg bizonytalanabbak, mint az indiai grg kirlyok. A legtbb uralkod j rt vezetett be a maga trnralpttl szmtva, s ennek vszmait vsette pnzeire vagy ptszeti stb. alkotsaira. Ma is folyik a tudomnyos vita e kor kronolgiai krdsei fell. Gondopharsz kornak megllaptsban egy rgi keresztny hagyomnyra is szoktak hivatkozni: e hagyomny szerint Tams apostol egy ideig Gondopharsz udvarban tartzkodott s nagy trt tevkenysget fejtett ki Indiban. Dl-Indiban, Madrsz-ban s krnykn mai napig vannak bennszltt keresztnyek, akik magukat "Szent Tams keresztnyeinek" nevezik, s azt tartjk, hogy Tamst a mai Madrsz helyn temettk el. E hagyomny alapjn Gondopharsznek i.sz. 40 krl kellett volna uralkodnia, s ebbl hozzvetlegesen az eldeinek korra is kvetkeztetni lehet.
A Saka-uralmat a je-csik betrse dnttte meg. Sz volt mr arrl, hogy a je-csi np nagyobb csoportja i.e. 130 tjn betrt Baktriba s kiszortotta onnan a sakkat. Tbb mint szz vig maradtak Baktriban, s ezalatt k is hellenizldtak. Az i.sz. I. szzad kzepe tjn a Kusn nev nemzetsg kerlt a np lre, Kudzsula Kara - grgsen Kadphizsz - dinasztit alaptott, s a je-csik ettl fogva mint kusnok szerepeltek. tlptk a Hindukunt s Arachozia, majd Gandhra meghdtsa utn megszllottk szaknyugat-Indit. (Rastovtzeff: "Dura-Europos and its Arts", Oxford, 1938.)
A prthus mvszetrl sszefoglal mvek: Godard, Colledge, G. Herrmann, stb, Mvszeti Lexikon, 1965. Harmatta J. szcikke.
II szkta llatstlus
A prthus mvszetben, cmereken gyakran tallkozunk llat brzolsokkal. (Madarak, griffek, stb.) Mezopotmiban szlettek legelszr keverk lnyek, Imdugud, a ksbbi akkd Anzu-sas, oroszln-madr keverk is tbb kutat szerint innen kerlt t a szkta mvszetbe.
"Itt, Kzp-zsiban a baktrai iskolban jelenik meg a kiterjesztett szrny sas (turul?), a Nap s a Holdisten, a srkny, a griff, a kgyfejes szrnyas llat, kiegsztve a szktk si szarvas, prduc, l, bika, sas, etc. megjelentseit. A Nap s Hold a kirlyok testvre volt." (Bakay, 1997. I)
A prthus kirlyok is a Nap s Hold fivrnek neveztk magukat, pnzeiken mindkt gitest megtallhat volt.
Az zsiai hun kirlyok egyik gynyr koronjn, amely Bels-Mongliban, Aluchaideng helysg kzelben kerlt el 1972-ben (Ordosz-puszta) aranybl s trkizbl kszlt madr (slyom?, sas?) lthat. Ha ezt a kt rszbl ll, brsapkra szerelhet koront sszehasonltjuk prthus kirlyi koronval, a hasonlsg megdbbent. (A hun korona, az un. "nagy ordoszi hun aranykincs" rsze. Rszletes lersa: rdy, 2001.)
Prthus szobor Hatrbl. (A koronn ell madr)
Hun aranykorona Bels-Monglibl.
Kna. (rdy, 2001.)
A griffek Kzp-zsibl a Krpt-medencig elksrte a sztyeppei npeket, amint azt Horvth Izabella bemutatja. (Horvth 1.: 1990.) Hozztehetjk, hogy nemcsak a Krpt-medencig, hanem a budapesti Parlamentig (a tornyokon s a sarkokon legalbb 140 db. van!) s a magyar fvros cmerig is.
Madrbrzols, s cmer a sztyeppei npeknl.
A fvros cmern a jobboldali llat a griff (madr s ragadoz keverke)
A prthus kirly fejn, fknt a Hatra-beli szobrokon, (1.-Il.sz.) madr lthat. Ez valsznleg ugyangy pnttal lett a fejdszre, koronra erstve, mint a hun kirlyok koronja. (Lsd. rdy. 2001.)
A fejdszen lthat madr biztosan nem sas, hanem kisebb madr, slyom lehetett. Slyom-brzols elszr Mezopotmiban kerlt el. A vlemnyek megoszlanak a tekintetben, hogy az rpdok cmerllata, a Turul, milyen slyom volt."
A sztyeppei lovasnpeknl az llatbrzols az llat-sktl val szrmazst rizte meg. A hun uralkod dinasztia a srknynemzetsg, a LIONG (srkny) falnl mutattak be ldozatot. (W. Eberhard: Lokalkulturen im alten China, 1942.) A klnbz npeknl ez gy alakul:
Trkknl: farkas,
Mongolok: kk farkas, fehr szarvas,
Ugorok: medve s szarvas,
rpd-hz: turul, szarvas.
(Lsd mg: a prthus harci zszlk srkny-brzolst.)
Csodaszarvas
Maga a csodaszarvas si irni eredet hagyomny. Ezt bizonytjk a szkta fejedelmi srokbl rendre elkerlt szarvasok, a kt Magyarorszgon tallt pldnyt mr emltettk is: Zldhalom-pusztn, illetve Tpiszentmrtonban talltk ket." (Makkay, 1996. 25. old. A hunok csodaszarvas-legendjrl lsd: Harmatta, 1999. 43.)
A hunok eredetmondjval kapcsolatban Harmatta J. (Harmatta, 1999.), ezt rja:
"Ez arra mutat, hogy a hsiung-nu trzsszvetsg szaki, kazahsztni ga, Kzp-zsiban jjszervezdtt, s ktelkbe klnbz irni s trk trzsek is bekerltek. A hunok eredetnek krdse teht egyszerstve gy fogalmazhat meg, hogy milyen ms trk etnikum elemeket hoztak a hunok magukkal Eurpba.
Erre vonatkozlag rtkes adatokat tallunk az eurpai hunok eredetmondjban, amelyet Priskos jegyzett fel, s legteljesebb formjban Iordanes tartott fenn szmunkra. Eszerint a vadsz hunokat egy nstny szarvas vezette t a Meotis ingovnyain. E mondai keretbe azonban trtneti esemnyek is vannak beleszve".
Ide kvnkoznak az albbiak:
"Az etnikai tudat msik igen fontos megnyilvnulsi formja a kzs szrmazs tudat, amely az eredethagyomnyban nyilvnul meg. Der Jzsef korbbi elgondolst cfolva - aki gy vlte, hogy csupn az rpd-hznak volt nmagra vonatkoz eredethagyomnya (a 'Turul-monda), a npnek nem. - Szcs Jen alapos elemzssel igazolta, hogy a Kzai krnikjban megrzdtt n. csodaszarvas monda a magyarsg si eredethagyomnya volt. (Szcs, 1992. 116-149. old.)
Fodor L: Az smagyarsg etnikai tudata (Magyarok Kelet s Nyugat kztt. 1996.)
A nagyszentmiklsi kincs
Az aranyednyek 1799-ben kerltek el a hajdani Torontl vrmegye Nagyszentmikls falujban. Jelenleg a bcsi Kunsthistorisches Museumban rzik. A trgyak felirata sokig "altbulgarisch" = bolgr volt, nhny ve ezt rtk rjuk: "awarisch" = avar. A kincset Erdlyi Istvn s Blint Csand rszletesen megvizsglta s lerta. Erdlyi I. szarvasokkal javaslatra az ednyeket 2002 tavaszn a Nemzeti Mzeumban mlt krlmnyek kztt killtottk. Antolgink szempontjbl kt kors brzolsa a legrdekesebb.
"Az egyes jelenetek nagy rokonsgban vannak a nemrgiben alig ismert szibriai szkta-prtus-hun kultra krbe tartoz figurlis kompozcikkal, gyhogy itt kell keresni Nagyszentmikls eredett, azzal a megjegyzssel, hogy amaz durvbb kivitel, mg emitt az indiai befolysnak vannak nyomai.""
Hampel Jzsef szerint a 2. s a 7. szm korsn prthus kirlyokat ltunk, akik emberfej oroszlnon vgtatnak. A korsk kszlhettek perzsa mhelyben is, hiszen az gberagadsi jelenethez hasonl brzols elfordul a szsznida mvszetben. Ugyanezt gondolja Szllsy Klmn, aki ezt rta: "A nagyszentmiklsi kincs prthus eredetre mutat, br azrt az sem teljesen kizrt, hogy korai szsznida mhelyben kszlt. A prthus dinasztia buksa utn az tvsmhelyek megmaradtak, s dolgozhattak perzsk szmra is..."
A msik dolog, ami miatt a trgyak minket klnsen rdekelnek az, hogy a rovsfeliratokat Vkony Gbor prthus eredetnek mondja! (A leletegyttes egybknt kt rszre oszthat. Az egyiken vannak rovsfeliratok, a msikon pedig nincsenek.)
"igen nehznek tnik arra vlaszolnunk: hogyan kerlt a prthus rs a trk npekhez, s aztn ezeken keresztl a magyarok eldeihez is? Az Aethicus - fle bc betneveinek nyelvi elemzse azonban biztost bennnket arrl, hogy ennek valban gy kellett trtnnie". `'Ktetnk olvasit arra biztatnnk, hogy olvassk el az elrhet munkkat a kincsrl. Akkor hasonl lmnyben lehet rszk, mint amirl Vkony G. r:
"Vgl engedtessk meg a szerznek egy kis szemlyessg. A megfejtsi kulcs meglelse utn rm volt dolgozni azzal, ami rendelkezsnkre llt. Az itt csak vzolt keleti feliratok ismeretben is mondhatja: egy vilg trult fel eltte - vagy ha az nem is, egy kis trtnelem".
Nhny munka:
Lszl GY.: - Rcz I: A nagyszentmiklsi kincs, Budapest, 1997.
Vkony Gbor: Szktitl Hungriig. 1997.
Tth Csaba: A nagyszentmiklsi kincs s a rgi kaukzusi mvszet.
Orszgpt, 1998. 3. sz.
Rna- Tas- Andrs, Marosi Ern s msok tanulmnyai.
A prthus mvszet s a magyar Szent Korona esetleges kapcsolatrl.
Csomor Lajos knyvben (felsge, a Magyar Szent Korona. Szkesfehrvr, 1996.) prhuzamokat fedez fel egyrszt a Velencben rztt Szent Mhly-ikon s a prthus mvszet, msrszt a korona apostolkpei, katonaszentjei mvszi brzolsa s a prthus mvszet kztt.
"Fentiek alapjn megllaptom, hogy a Magyar Szent Koronn megjelentett szemlyek brzolsi mdja sok tekintettben a prtus mvszeti hagyomnyban gykerezik. Vlemnyem szerint ez a mvszeti hagyomny a prtusok keresztny mvszetbl a kaukzusi keresztny mvszetbe kerlt t, s ott tallkozott az ugyancsak prtus hagyomnyokkal rendelkez hun megrendeli ignnyel. Ebbl a tallkozsbl szletett meg a Magyar Szent Korona zomnckpeinek sorozata. "
(Idzett munka: 177. old.)
95 A je-csi npet sokig trkfajnak tartottk s a szktk kz soroltk; jabban, knai forrsokra tmaszkodva, amelyek a je-csiket magastermet, "srgahaj", gyakorta kkszem emberekknt rtk le, az a nzet alakult ki, hogy ez a np indoeurpai nyelvet beszlt s rja-tpus volt; Irnbl vetdhetett Kzp-zsiba, s ott a krnyez lovas-nomd npek letformjt s szoksait vette t. Leszrmazottjaik, a tokhrok, akik a Vll. szzad folyamn Turkesztnban jelentkeny szerepet jtszottak, ktsgtelenl indoeurpai nyelvet beszltek s nyugati jelleget mutattak.
---- a 2. rszhez------
Tbori Lszl: Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia 2. rsz
II/16. llamszervezet s kzigazgats
Az llamszervezet.
Vilgtrtnet Budapest, 1966.
(rszlet)
A prtus kirlysg llamszervezett illeten ez ideig igen hinyosak az ismereteink. A kirlyi hatalom az arsakida hz kezben volt, br idnknt olyan trnignylk is felbukkantak, akik nem voltak rokonsgban az arsakidkkal. A jelek szerint trvnyben szablyozott trnrklsi rend nem volt, s ez nemegyszer elkeseredett harcra vezetett a hatalomrt. Az llamban ht arisztokrata nemzetsg (a Surn-, Karn- stb. nemzetsg) kivltsgos helyzetet lvezett; ezek mg a prtus kirlysg buksa utn is megtartottk befolysukat. Az llam kormnyzsban nagy tekintlye volt a nemzetsgi arisztokrcibl, tovbb a papokbl ll tancsnak, amely a kirly mellett mkdtt. A hadsereg gerinct szemmel lthatlag a nehz- s knnylovassg alkotta. A nehz lovassg jrszt valsznleg az arisztokrcia kpviselibl, a knny pedig a szvetsges nomd trzsekbl kerlt ki. A gyalogsgnak csak kisegt szerep jutott.
A tartomnyok igazgatsnak rendszert szintn igen hinyosan ismerjk. Tbb fejedelemsg megtartotta volt vezetit, ha azok hsgnyilatkozatot tettek a prtusoknak. A szeleukidk elfoglalta terleteken valsznleg megmaradt a rgi tartomnyi beosztsi rendszer: a satrapik tovbbra is hyparchikra s eparchiaikra tagoldtak. A sokkal kisebb s sszeforrottabb prtus satrapik azonban terletileg nem estek egybe a szeleukidkival. Az eparchik, de egyes dokumentumok bizonysga szerint esetleg a hyparchik is nhny falut magukba foglal stathmos-okra oszlottak. Stathmosoknak eredetileg a legfontosabb utakon ltestett llami postallomsokat neveztk. Ezek fejldtek ksbb helysgekk, majd esetleg alsbb fok kzigazgatsi egysgekk.
Az arisztokrcia legtekintlyesebb tagjai kzl, klnsen bonyolult politikai helyzetben, a kirly trsuralkodkat nevezett ki. Tbb esetrl tudunk, amikor ilyen trsuralkodkat kldtek a nyugati tartomnyokba, ha a kirly trtnetesen keleten volt elfoglalva valamivel. A satrapik ln a kirlytl kinevezett satrapik vagy naxvadarok llottak. A hadszatilag fontos tartomnyok vezetst klnleges felhatalmazssal felruhzott helytartkra (pitiaxsi) bztk, akiknek a satrapknl szlesebb jogkrk volt. Elkel kzgazgatsi tisztviselknek szmtottak az "erdparancsnokok" is. A polis alkotmnnyal rendelkez vrosok megtarthattk nkormnyzatukat, de lkn kirlyi epistaes-ek, helytartk lltak. A nysai kirlyi palota levltrnak nemrgiben feltrt rszei nmi kpet adhatnak az Arsakida- birodalom i.e. 1. szzadi kzigazgatsi-, s adappartusrl. E levltr szmos dokumentumban emlts trtnik a kirly-, templomi s- esetleg kzssgi szlk utn jr beszolgltatsokrl. Ez a beszolgltats termszetben: borban volt elrva s a beszolgltats megtrtntt szigoran nyilvntartottk. A dokumentumok szvegben a kirlyi kzigazgats klnfle tisztviselinek emltseivel tallkozunk.
A prtus birodalom bels szervezete s kzigazgatsa
Ghirshman: Az kori Irn (rszlet)
Az arszakida dinasztia, mely elssorban a prn nemessg nhny nagy csaldjra tmaszkodva szerezte meg Irnban a legfbb hatalmat, az szaki irniak gyzelmt jelentette a dliek felett. A nomd "kls Irn" kerlt uralomra az si nyugat-zsiai civilizcikkal titatott s Nagy Sndor hdtsa ta a hellnizmus blyegt is magn visel, leteleplt Irn felett. A kt irni civilizcit igen mly szakadk vlasztotta el egymstl. Nem is tnt el ez a szakadk egyetlen pillanatra sem, annak ellenre, hogy a prtus arszakida uralkodk vszzadokon t viseltk az irni koront. Az orszg irni lakossga minden jel szerint vgig megrizte tartzkodst, st taln kezdeti ellensgeskedst is uralkodival s kzvetlen krnyezetkkel szemben.
Tudtk ezt a prtus kirlyok is, s ha nehz helyzetbe kerltek, elssorban nem Perzsiban s Mdiban, hanem a sztyeppeken, a Kaszpi-tengertl keletre l nomd rokonaiknl kerestek segtsget s menedket. A nomdok sohasem szaktottk meg kapcsolataikat az arszakida dinasztival. Taln ezrt tartottk a keleti s fleg az Armniai krnikk a szintn nomd irni eredet kusn dinasztit a prtusok rokonnak.
A prtusok a hanyatl szeleukida birodalom rkbe lptek, mely kptelen volt megakadlyozni, hogy a kirlysgok s a fejedelemsgek j rsze ki ne vljk a birodalombl, s ezen a helyzeten meg sem prbltak - s taln hiba is prbltak volna - vltoztatni. A kiskirlyokat s a fejedelmeket nem ztk el trnjukrl, megelgedtek annyival, hogy elismertessk velk fennhatsgukat, s hogy j vazallusaikat tiszteletadsra s adfizetsre ktelezzk. Vajon a prtusok a dinasztia s a birodalom egyes rszei kztt fennll kapcsolatok lazasga mellett taln ms, les ellenttekhez vezet hibkat is elkvettek? Nem zrhatjuk ki ezt a lehetsget, hiszen III. Antiokhosz uralkodstl kezdve ahnyszor csak ksrletet tettek a Szeleukidk arra, hogy a prtusok ltal elfoglalt terleteket visszaszerezzk, e terletek vazallusai maguk is fellzadtak prtus uralkodjuk ellen. A helyzet akkor sem vltozott meg, amikor a Szeleukidk szerept a rmaiak vettk t. Amint Lucullus vagy Pompeius tlpte az Eufrateszt, mindig akadt nhny vazallus kirly, aki sietve szvetkezni kvnt vele. Mdia nagyon hossz idn t ellenllst tanstott a prtusokkal szemben. Hyrkania, melyet mg a kezdet kezdetn bekebeleztek, i.sz. 58-ban visszanyerte fggetlensgt. Elmaisz, miutn tmogatst nyjtott II. Dmtriosznak s VII. Antiokhosznak, az antik forrsok szerint III. Artabanosz idejn elnyerte fggetlensgt, st az Arszakidk ellen fordult.
A prtusokhoz, az kori rk szerint, tizennyolc vazallus orszg tartozott, kzlk tizenegyet "fels", hetet pedig "als" tartomnyknt tartottak nyilvn. A msodik helyen, arszakida eredet dinasztija rvn, Mdia llt, Armnia pedig, melynek trnjn, Tiridatsztl kezdve, szintn arszakida uralkodk ltek, a harmadik helyet foglalta el. E kirlysgok nmelyike, gy Perszisz, Elmaisz s Kharakn, pnzt verethetett. A birodalom tbbi rszt szatrapikra osztottk lkn legtbbszr a nagy feudlis prtus csaldok fejei lltak. E csaldokban a szatrapai tisztsg ltalban aprl fira szllt, gy tulajdonkppen nem volt tl nagy a klnbsg helyzetk s a kis dinasztik helyzete kztt.
A birodalomba fggetlensgket gyakorlatilag teljesen megrz nomd s flnomd npek is tartoztak: dlnyugaton a kosszaioszok s az uxioszok, a nyugati hatrvidken pedig arabok ltek. Keleti hagyomny szerint Nagy Sndor, halla rjn, a perzsk ellentmadstl flve, hogy harckptelenn tegye ket, birodalmt kilencven fejedelem kztt osztotta fel. Ennek volt a kvetkezmnye a prtus politika s kzigazgats gyengesge. A vazallus kirlysgok kz keldve fennmaradt nhny grg vros, pldul a Tigris menti Szeleukeia s, az Eulaiosz menti Szeleukeia (Szsza) is. Ezek grg szervezett a prtusok is meghagytk letk, attl eltekintve, hogy a grg szatrapa helyett az Arszakidk ltal kinevezett irni szatrapnak kellett engedelmeskednik, alig-alig vltozott.
A prtus kirlysg feudlis jelleg rendszere, mely sokban hasonltott a kzpkori Eurpa feudlis llamaira, az akhaimenida hagyomnyok tovbblseknt ht nagy csaldon nyugodott. Ezek egyike volt az Arszakidk csaldja. A kisnemesek vagy lovagok ezektl a nagybirtokos csaldoktl fggtek, a parasztok s a szolgk pedig a piramis aljn helyezkedtek el. A furak s kis vazallusaik kztt szorosabb volt a kapcsolat, mint a furak s az uralkod kztt. A prtus trn nem szllt szksgszeren aprl fira. Az rksds krdsben sokat nyomott a latban az arisztokrcia vlemnye, melyet a kirlyi hatalmat korltoz tancs avagy "szentus" juttatott kifejezsre.
Egy msik gyls, a "blcsek s mgusok" gylse csupn a trn mellett mkd tancsad szervezet volt.
Vgl is a fnemessg, mely kezdetben a prtus uralkodk erejt kpezte, okozta a dinasztia bukst. Az llam feudlis jelleg szervezete ugyanis nem a prtusoktl eredt. Az akhaimenidktl rkltk, s a szsznidkra hagytk rkl, st fejlettebb formban az iszlm idejn is ez a rendszer lt tovbb. Mindenesetre, az arszakida uralkodk gyengesgt kihasznl feudlis nemessg olyan nagy hatalomra tett szert, hogy a helyzet visszjra fordult, s veszlybe kerlt az uralkod s alattvali kztti kapcsolat.
Az egsz prtus trtnelem folyamn mindvgig a nemessg ltette a kirlyokat a trnra, illetve tasztotta le rla, hol a sajt eszkzeire, hol klfldi segtsgre, a leggyakrabban Rmra tmaszkodva. Amint valamelyik uralkod hatalmnak a megszilrdtsra trekedett, "kegyetlenkedseirt" megfosztottk az uralomtl. Szinte minden trnvltozst polgrhbor kvetett. Trnkvetelk lptek fel, mindegyikk "kirlynak" mondta magt, s nem lehetett tudni, hogy melyik a trn igazi rkse. A trnja vesztett uralkodk a nomdokhoz vagy a rmaiakhoz menekltek. Ez utbbiak, adott esetben, lgiikkal siettek a segtsgkre.
Az irni trsadalom a prtusok alatt is megrizte vszzados hagyomnyait. A nemesember katona s lovas volt, idejt hadban vagy vadszaton tlttte. A prtus birodalomnak nem volt regulris hadserege. A prtus sereg az orszg trsadalmi rendszernek volt a tkrkpe: minden fr valsgos hadsereggel rendelkezett, s hbork esetn vazallusaival, a fennhatsga al tartoz szabadokkal s szolgival jelent meg a hadjraton. gy tett a carrhae-i csatban Surena is, a parancsnoksga al tartoz lovasok nagy rsze sajt embere volt.
A fnemessg alkotta a vassal felvrtezett, lndzsval s pallossal harcol nehzlovassgot (a cataphractariusokat), akik a kzelharcban flelmetes ert kpviseltek. Ezek a harcosok esetenknt tevehton is harcoltak, de elefntok valsznleg sohasem voltak a prthus seregben. A kisnemessg alkotta az jjal felszerelt, mozgkony hadviselsre kikpzett knnylovassgot (sagittarii), amely nylfelhvel rasztotta el az ellensget s a legkisebb ellentmads esetn sztszrdott. A carrhae-i csatban ezer, nylheggyel megrakott teve ksrte a lovas nyilasok seregt, amelynek az egsz prtus hadsereg hrnevt ksznhette. A gyalogsg, amelybe a hegylakkat s a szolgkat soroztk, csak msodlagos szerepet jtszott. sszessgben nzve azonban a prtus sereg defenzv jelleg volt, hdt hbor viselsre semmifle gyakorlattal sem rendelkezett. Alig ismertk az ostromgpeket, s az ellensges erdk falai alatt a prtus hadak tehetetlennek bizonyultak.
(Ford.: Molnr .)
II/17. A Birodalom keleti hatra
R. Ghirshman: A prtusok s a Kelet
Az kori Irn
(Budapest, 1955.)
(rszlet)
Az xosztl dlre elterl nagy sksgon l szkta trzsek letrl a grko-baktriai kirlysg bukst (kb. i.sz. 128) kvet idkbl zavaros s homlyos ismereteink vannak. Az i.e. 1. szzad vgtl kezdve egyre jobban rezhet a jecsi avagy tokbr szvetsghez tartoz kusn np egysgre irnyul trekvse. Kuzulakadphiszsz nev kirlyuk vezetsvel a kusnok az i.sz. 1. vszzad els felben jelentek meg a trtnelem sznpadn. Kuzulakadphiszsz egyre nagyobb terleteket meghdtva nyomult elre. Miutn uralma al hajtotta egsz Baktrit, tkelt a Hindukuson, s elfoglalta Kabul-vidkt. gy, ezeket a terleteket az utols prtus eredet fejedelmektl, Gondopharsz utdaitl megszerezve, birodalma hatrait az Indus bal partjig terjesztette ki. Nyugat fel trtn elrenyomulsa sorn elkerlhetetlenl kapcsolatba kellett lpnie a prtusokkal. Pnzei arrl tanskodnak, hogy elragadta tlk Marv vidkt; s a kt birodalom kztt a hatr taln Hyrkania szln hzdhatott.
A fiatal kusn kirlysg terjeszkedse egybeesett azzal az idszakkal, amikor Nrnak s tancsosainak erteljes politikja mg a Kaszpi-tenger keleti partjain is reztette hatst. Rma kapcsolatokat ptett ki Hyrkanival, st taln egyezmnyt is kttt vele. A kzeledsben a gazdasgi szempontok igen fontos szerepet jtszottak. A rmaiak nyilvnvalan annak a kereskedelmi tnak a biztostsra trekedtek, mely a prtus terleteket elkerlve, lehetv tette Rma s Kna, illetve India kztt a kereskedelmi kapcsolatok lebonyoltst. A keleti orszgokbl rkez rukkal tkeltek a Kaszpi-tengeren, azutn a Krosz- folyn haladtak felfel, majd tnapos szrazfldi szllts utn a Phaszisz- folyn rtk el a Fekete-tengert.
Hyrkania i.sz. 58-ban elszakadt a prtus birodalomtl, s kveteket kldtt Rmba. Kuzulakadphiszsz, Marv vidkt birodalmba beolvasztva s Hyrkanival valsznleg szvetsgre lpve, szinte teljes egszben ellenrzse alatt tartotta az xosz hajzhat szakaszt, s elrte a Kaszpi- kapukat. Utda, Vimakadphiszsz, apja mvt folytatta. Nyugati irnyban a prtus hatalom gyenglst s a prtusoknak Rmval folytatott hborit hasznlta ki, s elhdtotta tlk Hartot, Szisztant s Arakhszit. Keleti irnyban elfoglalta India egsz szaknyugati rszt, megszerezte az Indus torkolatvidkt s India szaknyugati kiktit. Augustus uralkodstl kezdden a Vrs-tenger s India kztt, a monszun felfedezse kvetkeztben, igen lnk tengeri kereskedelem fejldtt ki. Az Egyiptombl s a rmai Mediterrneum keleti medencjbl rkez rukat a Vrs-tenger kiktiben hajra rakva juttattk el az Indus torkolatig, majd a folyn felfel haladva elrtk a mai Pesavrt. Innen az rut karavnok szlltottk, a Hindukuson s a Pamron tkelve, Kelet-Turkesztnon t Knba. Teht a kusnok az i.sz. 2. szzad elejtl kezdve a kezkben tartottk a nagy "Selyemt` hrom jelents szakaszt: a kt tengeren (a Kaszpi-s a Fekete-tengeren) tvezet utat, azutn a Marvon t Hekatomplosz s Ekba-tana irnyba vezet utat, mely az Eufratszt tszelve rte el a Fldkzi-tengeri kiktket, valamint a tengeri utat, mely Indit a Vrs-tengerrel, illetve Indit, a Perzsa-blt, s ezen tl Khark szigett, az Eufratszt s a Fldkzi-tengert kttte ssze.
A prtusokat a birodalmuk keleti hatrvidkn formld kusn kirlysg rszrl ketts veszly fenyegette: politikai szempontbl az volt a veszly, hogy a prtus Irnt ily mdon, az egyedli nyugati ellenfl helyett, most mr kt ellenfl, Rma s a kusnok fogtk kzre. Gazdasgi szempontbl pedig azrt jelentettek fenyegetst a kusnok, mert a prthusokhoz hasonlan tmen kereskedelmi forgalmat lebonyolt kusn birodalom, a hrom f t egy-egy rszt ellenrzse alatt tartva, kpes volt arra, hogy az rut a prtus fldet elkerl utakra terelje. Rma igen hamar tisztba jtt az j kirlysg jelentsgvel s igyekezett uralkodival kzvetlen kapcsolatot kipteni. Valsznnek tnik azonban, hogy a kusnokat mg az i.sz. 2. szzad kzepn uralkod nagy kirlyuk, Kaniska s az kzvetlen utdai idejben, teht a birodalom hatalmnak a fnykorban sem nagyon vonzotta az a cl, hogy a prtusok rovsra terleteket szerezzenek. Az risi kincsekkel rendelkez India - mely korntsem volt egysges - sokkal csbtbbnak ltszott, mint a sivatagos Kelet-Irn. A kt llam kztt a hatr, csaknem azt a vonalat kvetve, ahol ma Irn s Afganisztn kztt hzdik, hossz idn t vltozatlan maradt. Az a hbor viszont, melyet a buddhista hagyomnyok szerint Kaniska a prtusok ellen folytatott, III. Vologszsz uralkodsa alatt lehetett. Vajon a prtus kirly valamelyik, a kusnok ltal bekebelezett irni tartomnyrt indult harcba? Az egyik, IV. Vologszsz (i.sz. 191- 207) uralkodsrl szl szr szveg homlyosan utal arra, hogy "mdekbl s perzskbl" ll hatalmas sereg znltte el Irn keleti felt. A bekertett Vologszszt eleinte slyos vesztesgek rtk, de miutn csapatai sszeszedtk magukat, a "tengerig kergettk az ellensget".
Valszn, hogy a kt szomszdos birodalom kztti kapcsolatok nem mindig voltak bksek, de minden okunk megvan annak feltevsre, hogy a prtusok, akiknek Rmval lland konfliktusaik voltak, s akiket a bels viszlyok is kimertettek, igyekeztek a lehet legkisebbre cskkenteni a feszltsget keleten, ott, ahol a prtus hanyatlssal egy idben a kusn birodalom hatalma cscsra rkezett. Irn szmra a kusnok lland fenyegetst jelentettek, s ez tovbb fokozdhatott a kereskedelmi t lezrsval. Tisztban voltak ezzel az els szsznida uralkodk is, ezrt szerepelt I. Sbur legels fegyvertnyei kztt a kusn birodalom meghdtsa. (Ford: Molnr gnes)
II. AZ ARSAKIDK BIRODALMA Tbori Lszl
II/18. A prtus vazallus- llamok s rszkirlysgok. A prtus vazallus-llamok s rszkirlysgok kzl (Ibria /Georgia/, Mdia, Gordine, Adiabene, Oszrhone, Hatra, Elymais, Charax, Mesene stb.), nhnnyal foglalkozunk.
A) Charax (Karai, Characene)
Prtus vazallus-llam a Perzsa-bl partjn (ma: Irak). Fvrosa: Spasinu Charax, vagy Szpaszinu Kharax. Uralkodit lsd a Fggelkben.
(Irodalom: Nissen-Renger: Mesopotamien und seine Nachbarn, 1982.)
Innen szrmazott a Grapte-csald, amelynek Jeruzslemben palotja volt. (Lsd: Josephus Flavius, 1957. IV./9.) A csald trtnetrl lsd: Badiny, 1999., Wehrly-Frey, 1966.
B) Adiabene
tkzllam Rma s Prthia kztt. Rsz-kirlysg, illetve prtus vazallus-llam. (A mai Irak terletn) Terlete az .n. Kzp-Asszr birodalom terlete volt, a Tigris mellkfolyi, a kt Zb foly mentn. Egyes latin szerzk Asszria megsznse utn is gy nevezik (Kr.e. 612), majd az perzsa birodalom egyik hasonl nev adfizet kerlete. 116-ban Rma elfoglalta, s Asszria nven rmai provincia lett. Kzpontja Arbela. (Altheim szerint az llam szkta alapts. Altheim, 1947/48.
Adiabenei kirly. Iraki Mzeum, Bagdad. Fejn gyngys sveg
A keresztnysg 35 s 60 kztt kezdett terjedni Adiabene llamban, Edessa s Antiochia fell. New Catholic Encyclopedia, 1967. X. k./808
Flavius Josephus beszmol az adiabenei kirlyi csaldrl (Josephus, 1980) mely zsid hitre trt. (Helna s fia, lzates, 552. old.) Adiabene: keresztny hitre trsrl Isd: J. Neusner (Numen, XIII. 2.) Adiabene uralkodi nvsort lsd a Fggelkben.
Az "Adiabenicus" cmrl.
Septimus Severus csszr cme, aki 195-ben elfoglalta Adiabene kirlysgot. Ezutn mg tbb csszr is hasznlta ezt a cmet, egszen a IV szzadig. (lsd: Paulys Real-Encyclopdie 1. 1894.) Adiabene kirlysgbl szrmaz csaldok Jeruzslemben s Palesztinban. Rapcsnyi Lszl: Jeruzslem c. knyvben (Bp. 1984.) lerja a Jeruzslemben tallhat, Adiabene llambl szrmaz csaldok srjait.
Flavius Josephus, 1957. lerja Adiabene Helena jeruzslemi palotjt.
V/6. fejezet sremlkt V/4 a palota gst, V/6 Monobazos kirly palotjt is megemlti, V/6,
Az Adiabenbl szrmaz csaldokrl tbb knyv szl. (Wehrli-Frey, 1966, Badiny, 1998.) (Mindez Jzus Krisztus felttelezett "prtus szrmazsval" fgg ssze. )
C) Oszrhone kirlysg
"A prtusok lenya"
Az kori Mitanni, ksbb Asszria, majd az perzsa birodalom terlete, A mai Kelet- Szria, Dl-Trkorszg. Fvrosa volt: Edessa, eredeti nevn: Orhay, Mai neve: Urfa, Trkorszg. Edesst I. Szeleukosz alaptotta a Kr.e. 302. krl. (Rmai-prtus tkzllam, volt prtus uralkodja is, de az uralkodi dinasztit Abgr-nak neveztk. 216-tl rmai provincia. Az Abgr dinasztia valsznleg arab eredet, ( Az kori forrsok erre utalnak. (Plinius, Tacitus. Irodalom ehhez: J. B. Segal: Edessa, The Blessed City. 1970. New Catholic Enc. X. W Drijvers, 1980.) az rmny forrsok szerint rmny eredetre lehet kvetkeztetni. (116 M. Ghorenaci: "Nagy-rmnyorszg trtnete." Budapest, 2000, 40. old.)
A prtus- rmai viszlyban uralkodja a Kr.e. 53-bon lezajlott Carrhae-i (Harn) tkzetben a prtusok mell llt. Lakossga szr nyelven beszelt, rtettek grgl is. A keresztnysg terjedsnek egyik legels llomsa, Edessa az els keresztny vrosok egyike. (117 VANY L.: Az kori keresztny egyhz irodalma. I/165. old. A m rszletesen szl a szr keresztnysgrl is.) Az .n. "Abgr-levl" is az Abgr-dinasztival kapcsolatos (ezeket lsd a Fggelkben). Az eredetileg IV szzadban grgre fordtott levelet a kegyes hagyomny szerint V. Abgr rta volna Jzusnak. (Ezzel az .n. "Addai tantsa" cm irat foglalkozik). A levlben a kirly betegsgrl szmol be Jzusnak s gygytst kr. A feltmads utn Jds Td apostol Jzus Krisztus halotti leplt (mandylinn) vitte volna Abgr kirlyhoz, aki csodlatosan meggygyult, s keresztny lett.
Trtneti tny viszont, hogy a halotti lepel, amely most Torinban van, 525-ben Edesszban kerlt el. Ltezik olyan legenda is, mely szerint Edessa eredeti alaptja Nimrd lett volna. Urfa mai erdjt "Nimrd trnja" nven ismerik. A legenda brahmmal is kapcsolatos. A Rma s Prtia kztti tkzllam-szereprl rszletesen: V Drijvers "Aufstieg und Niedergang", II/8. (T.L.)
II/19. Prtusok s Biznc
A biznci hadseregben tbb rmny szrmazs katona tlttt be fontos pozcikat, kzttk akadhattak prtus szrmazsak. Egyikkrl ez biztosan llthat. Valentinos Arsakuni /VII. sz. kzepe (ilyen lehetett). Lsd: Armnia, in: The Oxford Dictionary of Byzantium, 1991./ Lukcsy Kristf azt lltja, hogy: "Basilius grg csszr, ki 906-ban Kr. utn lpett a biznci trnra, Grghon ezen Arsaciditl vette eredett, s alkotja lett egy rmny-grg Arsacida-dinasztinak, mely nmi szakadozottsggal 212 vig tudta magt Biznc trnjn fenntartani, s legjelesebb uralkodkat adott Grgorszgnak. Ilyenek voltak: VI. Leo, C. Porphyrogenitus, II. Romanus, VIII. Contastinus."
Megbzhat forrsok szerint 1. Basil, a ("makedn") (867-886) valban az Arsakidktl szrmaztatta magt, Photius ptrirka genealgija szerint az rmny gbl. (W.Treatgold: A History of the Byzantine State and Society 457.old.)
A prtus mvszet ktsgtelenl hatott Bizncra, a szembl val brzols "forradalmastotta szobrszatot, a festszetet s a kisplasztikt; Nyugaton pedig kerek ezer esztendeig uralkod maradt a keresztny hagyomnyban." (G. Herrmann : A perzsa renesznsz. Bp. 1977. 68. old.)
A prtusok s a grgk
(R. Ghirshmen: Az kori Irn) (rszletek)
Az els prtus uralkodk, I. Mithridatsztl kezdve, pnzeiken "grgbartnak" neveztk magukat. Vajon valban ennyire titatta ket az idegen kultra? Joggal ktelkednk ebben s hihetjk azt, hogy ez is csak egyike volt azoknak a politikai lpseknek, melyeket az irni helyzet rjuk knyszertett. Nem tehettek mskppen. Irn flszabadult a grg iga all, de a nyugati kultra erteljes hatsa alatt llt, s a hellnizmus, mely tengedte ugyan a prtusoknak a terepet, igen mly nyomokat hagyott az j formt lt grko-irni civilizciban. Mit nyjthattak neki a sztyeppkrl rkez nomdok? Milyen politikai, trsadalmi s gazdasgi reformokat vezethettek be ezek a lovasok, akik csupn harci vitzsgket adhattk cserbe azrt az rksgrt, amelyet Irn fldjn a hellnizmus kt vszzada hagyott?
Az Irnban uralomra jut prtusok itt szervezett kzigazgatst talltak, a vrosokban pedig a nagyszm grg kolnus- lakossggal kevered j osztlyt, a hellnizldott irni polgrsgot, mely kzttk s a grgk kztt elhelyezkedve kzvett szerepet jtszott. Ez a polgrsg a prtusokkal s a grgkkel is egyttmkdtt. Elltta a kzigazgatst, vllalta az adk beszedst, melyek nagy rszt ppen ezek, a klkereskedelmet a kezkben tart vrosok szolgltattk, s biztostotta a helyi kormnyzati szervek mkdst a kirly kpviseljnek felgyelete s ellenrzse alatt. A vrosok s ezek grg s irni polgrsga jelents szerepet jtszott a birodalom politikai letben is, hiszen ltalban k alaktottk a kzvlemnyt, melytl nem egy esetben az uralkodk sorsa is fggtt. A prtus kirlyok tudatban voltak ennek. Az, hogy helyrsgk nem tette be a lbt Szeleukeiba, s hogy a vrossal szemben, a Tigris partjn llomsozott, szimbolikus jelentsg volt. Ezt a magatartsukat, kisebb-nagyobb ingadozssal mindvgig megriztk a dinasztia uralkodsa alatt. "A rmaiak s a prtusok grg jellegket kizrlag a grg kolnusok jelenltnek ksznhettk." Az irni grgk egyfajta elrst kpeztek, megriztk intzmnyeiket s nyelvket. A grg nyelv mg vszzadokon t a diplomcia s a kereskedelem nemzetkzi nyelve maradt, ezt a szerepet a perzsa nyelv csak ksbb vette t. A grg rs pedig, melyet Baktriban letelepedve a ksbbiekben a kusn birodalmat ltrehoz nomdok is tvettek, krkben az i.sz. 8. szzadig hasznlatban maradt.
A prtusok tisztban voltak a grg civilizci rtkvel, s akrcsak az irni trsadalom egyes rtegei, k is nagyra becsltk. Az llamnak nem llt rdekben, hogy felszmolja a fennll rendet, s visszatrjen a Nagy Sndort megelz llapotokhoz, avagy valami jat keressen. rintetlenl hagytk teht a grg vrosokat, melyek "az j urak szmra a gazdagsg s a bsg bstyi" lettek. A 'Tigris menti Szeleukeia, az Eulaiosz menti Szeleukeia (Szsza), Dura-Eurposz, Babilnia, Uruk s taln tbb ms hasonl, eddig mg fel nem trt vros is tovbb rizte katonai, mezgazdasgi s kereskedelmi jellegt. Megmaradtak birtokaik, rintetlenl fennmaradt trsadalmi s gazdasgi szerkezetk. Megtarthattk helyrsgeiket is, s a leteleptett katonk vltozatlanul mvelhettk fldjeiket, pldul a szuszaiak is, mint azt az I. szzadbl szrmaz feliratok bizonytjk. Fennmaradtak a grg kultuszok s a grg oktatsi intzmnyek. A kirly vagy a vros ltal vlasztott kormnyzk, akik a szatrapa ellenrzse alatt lltak, valamint a brk a helyi csaldokbl kerltek ki. Megmaradt a vrosi npgyls intzmnye is. A kt, egyms mellett l np kztt teht folytatdott a klcsns megrts. De nem mindig volt tkletes a harmnia. A nagy vrosokban, tbbek kztt pldul a Tigris menti Szeleukeiban ki-kirobban zavargsok arrl rulkodnak, hogy a grg kereskedelmi arisztokrcia s az irni s smi lakossg kztt idnknt heves sszecsapsra kerlt sor, amikor nem rtettek egyet abban, hogy egy-egy uralkodt tmogassanak-e, vagy szembeszegljenek vele. Ellenttek tmadtak idnknt a vrosok s a korona kztt is. Ugyanez a Szeleukeia pldul nyltan fellzadt a prtus uralkod ellen, s ht teljes ven t vdte magt vele szemben. sszessgkben nzve azonban a kapcsolatok jk maradtak. A prtus kormnyzk, a hivatalos szemlyek, a titkrok s az egyb tisztsgviselk mind tudtak grgl. A grg nyelvet a prtus uralkodk is ismertk, s a malkotsok egy rsze, valamint a birodalmi pnzek bizonytjk, hogy becsltk s szvesen hvtk udvarukba a grg rkat s mvszeket, klnsen az idszmtsunk eltti utols kt vszzad folyamn.
Az a jindulat magatarts, mellyel a prtusok Irnban a helln rksget kezeltk, igen nagy jelentsg volt az irni civilizci tovbbi sorsa s fejldse szempontjbl. A birodalom ezzel nagy megrzkdtatsoktl meneklt meg. A lass fejlds tjra lpve s az idegen eredet hagyatkot fokozatosan beolvasztva, vgl is kialakult az az irni kultra, mely a szsznida civilizciban nyerte el teljes kifejezdst. (Ford.: Molnr .)
II/ 2O Prtusok s rmnyek
rmnyek s prtusok (Vilgtrtnet, Budapest, 1966.) (rszletek)
Az rmny trtnelemre, az rmny kultrra a msik oldalrl a legnagyobb hatst az irni npek tettk: a mdek, perzsk, s mindenekeltt a prtusok. A prtus hats jelentsgt legszemlletesebben az rmny nyelv szkincse mutatja: az eddig elemezhetnek bizonyult tszavak tbb mint 1/5 rsze prtus eredet. Kzenfekv az ers hats oka. Az idszmtsunk 63. vben trnra kerlt 1. Tiridat rmny kirly, a prtus kirly ccse, s az akkori armniai arisztokrcia java rsze is prtus eredet volt. Ezrt lhetett szilrdan a mlt szzad utols harmadig az a nyelvszeti tvhit, hogy az rmny irni nyelv. vszzadokon keresztl folyt a hbor rmny fldn az orszg birtoklsrt a rmai lgik s az i.e. 249-ben a mdek s perzsk helyt elfoglal prtus birodalom kztt. A Szeleukida Birodalom ellen i.e. 190-ben fellp rmai lgik megjelense alkalmat nyjtott az jabb nll llamalkotsra: I. Artasesz i.e. 189-ben megteremtette az j rmnyorszgot. Szemlye kr sok-sok rmny monda szvdtt. Dinasztijnak legdiadalmasabb alakja II. Tigrn (i.e. 95-55) volt, aki Armnia terlett Mditl Kappadokiig s Paleszti
|