tarsoly-pancel
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Elrhetsg

Telefon: 06203322035 .

 
Nomd npek
Nomd npek : Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia 1

Az alig ismert kori vilgbirodalom Prtia 1

Tbori Lszl  2010.01.17. 21:50


PARTHIA HARCA A BELS-ZSIAI NOMDOKKAL S NYUGATI BIRTOKAINAK  KITERJESZTSE
Keleten kzben olyan esemnyek zajlottak le. amelyek valsznleg mg I. Mithridats uralkodsa alatt kezddtek, s amelyek a parthus birodalmat pusztulssal fenyegettk. Az i.e. II. szzad kzepe tjn a bels-zsiai nomdoknak nagy vndorlsai zajlottak le. Bels-zsia s Kelet-Irn letelepedett npeinek rgi szomszdai: a massageta s szaka trzsszvetsghez tartoz nomd trzsek kt irnyban haladtak: dlnyugatra s dlkeletre. A szaka s massageta trzsek erteljes dli elnyomulsnak okt egyelre nem ltjuk egszen tisztn. Nyilvn lnyeges szerepet jtszottak a nomdok nagy tmegeinek az zsiai fldrsz belsejben lejtszd vndorlsai, melyek sorn a hun s a massageta trzsszvetsg kzt hbor trt ki. A massageta trzsek egy rsze veresget szenvedett s gy knytelen volt dlnyugat fel htrlni. A. massagetk keleti gnak dnt szerepe colt a greko- baktriai kirlysg megdntsben. A nomdok nyugati ga (fleg a szakaraukk s az apasiakk) a parthusok keleti birtokai ellen indult. Br e szakknak portyzsaik sorn sikerlt benyomulniuk Mezopotmiba, de az szaki nomdokat mgis meglltottk s dl fel szortottk. A szakkkal csak II. Mithridatsnak sikerlt leszmolni (123-88/87). Uralkodsa idejn a parthusok nem csekly erfesztsek rn dl fel trtettk a szakk mozgsirnynak f tengelyt, aminek folytn a nomdok az kori Drangianban [a Hamun-t krnykn) s ettl keletre, Arachsiban telepedtek le. Ezt a terletet azta hvtk Sayistnnak (jelenleg Seistn, Sistn). Itt azutn nemsokra nll kirlysgok alakultak, amelyek Irn szakkeleti s India szaknyugati vidkeire is kiterjesztettk hatalmukat.
gy a parthusoknak az i.e. Il. szzad vgn sikerlt keleti hatraikat megerstenik, ki tudtk szortani a szakkat, st bizonyos mrtkig mg fgg viszonyba is knyszertettk ket. Nehz volna megmondani, hogy II. Mithridats birtokai kelet fel meddig terjedtek. Egyes kutatk szerint a parthusok i.e. 115, krl elfoglaltk s attl kezdve hossz veken t szilrdan uraltk a mervi ozist. Ebben az esetben a parthus birtokok hatra az Amu-Darja volt.
A keleti helyzet megszilrdtsa utn II. Mithridats gy hatrozott, hogy folytatja az eldei ltal megkezdett elnyomulst nyugat fel. A parthusok a kvetkez csapst az EI- zsiban hadszatilag rendkvl fontos Armenira mrtk. I.e. 94. tjn; II. Mithridatsnek sikerlt Tigranest Nagy- Armenia trnjra intetnie; ezzel egy idre biztostotta befolyst Kiszsinak e rszn s Transzkaukziban. Mithridats ezutn a Seleukidk ellen fordult, akik ebben az idben mr csupn szak- Syrit mondhattk maguknak. A parthusok beavatkoztak a Seleukidk gyeibe, s hol egyrik, hol msik trnkvetelt tmogattk. A parthus birtokok nyugati hatra az Eufrtesz lett. A parthusok helyenknt thatoltak Parapotamia terletre, vagyis az Eufrtesztl nyugatra is".

TBORI LSZL: II. AZ ARSAKIDK BIRODALMA
"Irn trtnetnek prthus korszakt nemcsak elhanyagoltk, hanem rosszindulattal is kezeltk, neknk kell megksrelni, hogy igazsgot gyakoroljunk".
/R. N Frye: The Heritage of Persia, London, 1962.)
A prthus trtnelem forrsai
Tbb szerz akad, aki sszefoglalan beszl azokrl a nehzsgekrl, amelyekkel a kutatknak szembe kell nznik, amikor a prthus trtnelemrl gyjtenek anyagot. (Widengren, Frye, Gutschmid, Debevoise, Colledge, stb.) Schippman egyenesen "merszsgnek" tartja az ilyen vllalkozst.(Schippman, 1980. 1. old.)
Mivel a prthusoknak sajt trtnetrsuk nem volt, rviden sszefoglalva az albbi forrsok llnak rendelkezsnkre:
Elsdleges forrsok:
A hagyomnyok,
Grg forrsok: Artemita-i Apollodoros tredkei, Arrianus tredkei, Polybios, Kharax-i, Izidor,
Latin szerzk,
Szr forrsok (ezeket sokan kivlnak tartjk),
Zsid forrsok,
jbabiloni krsos forrsok, knai mvek.
Msodlagos forrsok:
Grg letrajzok, rmny trtnetrk, Frye (7962) v Iszfahanitl s AlBirunitl, mert torz a kronolgijuk, ugyanezt mondjk az rmny forrsok egy rszrl is, Schippmann felsorolja a latin s knai szerzket, akiket megbzhatnak tart (Pl. a Han dinasztia szerzi). Akadnak korbbi mvek tredkei ksbbi szerzknl, pl. Iustinusnl, stb.
A prthus trtnelem forrsairl W. Tarn (Cambridge Ancient History, IX.k.), Widengren, Wolski, kitn tjkoztatt adnak.
Tbb szerz hvja fel a figyelmet a prthusokkal szembeni rosszakaratra. Az arab s perzsa forrsokban sok a fantzia s nehz ellenrizni ket. (Colledge, 1967.)
Rszletes elemzsek tallhatk a Propylen Weltgeschichte II. ktelben, a Cambridge University Press lexikonjaiban, Koske, Koselenko, Zadnyeprovskij s ms orosz szerzk (vagy hajdani szovjet szerzk) knyveiben, a Paulys Realenzyklopdie rgi s j kiadsaiban, Rawlinson-nf, Frye-nl.
Magyarul lsd az albbi mveket:
Vilgtrtnet ll., 1962., Bihari, 1936. kori keleti chresiomathia, Harmatta Jnos rsai, Ghirshman, 1985., Apor, 1994., Bakay, 1997. Az Arsakidkkal az j Magyar Nagylexikon s ms mvek is foglalkoznak.
Az 1951 s 1975 kztti idszakban megjelent, az kori Irnrl rt knyvek, tanulmnyok cmt tartalmazza az "A magyar kortudomny bibliogrfija" ktete. (1986.)
Antolgink Ghirshman-tl kzl trtnelmi sszefoglalt.
II/1. Irn s Turn
Mivel antolginkban a "Turn ", s a "turni" kifejezs gyakran szerepel, szksgesnek ltszik ezeknek a fogalmaknak a tisztzsa. Ma a modern tudomny inkbb ezt a kifejezst hasznlja Turn helyett: Eurzsiai sztyeppe.
"Turn: Irn sellensge az irni strtnet epikus s mitikus vltozatban. Fldrajzi helyzett rgi forrsok nem jellik meg pontosan. A ksbbi idkben azonban e nv vilgosan a nomdok Amu-Darjn tli orszgt jelli. A trk korban a perzsk a Turn nevet a hasonl hangzs, de egszen ms eredet trk nvvel kapcsoltk ssze. Turn fvrosa a prthus s szsznida korban a Szir-Darja melletti Kang vrosa volt. (l. Kangk). Ez vilgosan arra mutat, hogy Turn mr igen korn a sztyeppei nomdok orszgval volt azonos az irniak szemben. Krds, hogy jellhetett-e ugyanez a nv egy dl- afganisztni tartomnyt az irni trtnelem legkorbbi szakaszaiban, amelynek neve szintn Turnnak hangzott. A trk npek, mikor megismerkedtek az Irni Eposszal maguk is Turn npnek kezdtk tekinteni magukat, s bszkn vallottk magukat a turni kirly; Afraszijb leszrmazottainak".
(Czegldy, 1969.)
Az Irni eposzban nagy teret kap Turn s Irn harca: (a sztyeppe-vidk s DI-Irn)
Ez megfelel az rjk s a nem-rjk kztti lland konfliktusnak (Frye, 1962)
Firdauszi idejben ez mr a trk hdtkat jelenti, akik az irniak ellen harcolnak, az iszlm-idkben a mohamedn trkkre rtik a "turni" jelzt. (TURK - taln a TUR - sz tbbesszma? Frye, 1962. 41. old.) ez megfelel az irni TUR-An-nak, az is tbbesszmot jelli.
Az Avesztban TUR - TURA-knt tnik fel, npet jell s nem vidket. (YAST 13, YASNA 46.12) a "TUR emberek" a daha trzset jelenti! (Mindez azrt fontos, mert a daha trzset nem tekintettk rjnak, teht a prthusok szrmazsra nzve ez fontos adalk! Azt is ltni kell viszont, hogy az eredeti "rja" kifejezs jelentse: nemes, elkel volt, s nem vonatkozott felttlenl az etnikai hovatartozsra.)
Marguart szerint a TURA=masszagtk. A lnyeg az lland szembenlls a dl-irniak s szak-irniak kztt. (MARQUART Eranshard. Berlin, 1941. 157. old.)
(T L.)

II/2. Perzsk s prthusok
A perzsa trzsek szvetsge a Kr.e. VII. szzadban alakult Parszumasban. A "Perzsia" elnevezs Prszrl, a mai Frsz terletrl szrmazik. Egsz Irnt Perzsinak neveztk, egszen 1935-ig. Az akhaimenida birodalom alaptja (II. nagy Krosz, perzsa nyelven: Kurus Kr.e. 551-530). "A mai Irnt 1935-ig Perzsiaknt ismerte a vilg, s lakit perzsknak emlegettk, br sajt magukat mindig is Irn az irniak vagy rjk fldje elnevezssel illettk. Ezrt mondunk mi is irni kultrt, irni mveltsget s nem perzst. Perzsia eredetileg csak az egyik irni trzs, a perzsk lakhelyt jellte".
(Apor .)
Ezek utn nzznk nhny vlemnyt e prthusok s perzsk kztti klnbsgre.
"A prthusok jl bntak a perzsa alattvalikkal."
(Rawlinson,. 1876.)
"A birodalom azrt is megbukott - mrmint a prthus, TL. megj. mert a prthusok nem voltak elgg civilizltak, nem gy mint a mvszetkedvel rjk".
(Rawlinson,. 1876.)
Rawlinson ms mvben (1873), turni-trk rokonsgrl beszl a prthusok esetben, st azt is mondja, hogy "nem lehettek rjk, mert hinyoztak az Avesztbl". Szerinte a prthus birodalomnak az lett a vge, hogy az alattvalk "nem trtk a durva, szkta igt"
(Rawlinson,. 1876. 15. old.)
"A prthusok s uralkodi hzuk, az Arsakidk, Irn szmra mindig is az idegen uralom kpviselinek szmtottak, csakgy mint Nagy Sndor s utdai..."
(Altheim, 1955. 73. old.)
"Habr irni trzs voltak, de mint nomdok, erszakkal meghdtottk Irnt. A turni szak-keletrl jttek"
(Altheim, ugyanott)
"A prthusok viszont, j fl vezred mlva a perzsknak estek ldozatul, akiket akkor a Szsznida dinasztia kormnyzott".
(L. Oppenheim Bp. 1982. 80. old.)
"Az ural-altji rokonsg nem cfolhat."
(Frye: 1954. 19. old.)
 "Kzp-zsia trk npeivel val rokonsg megalapozott".
(Frye: 1984. 24. old.)
Remljk, hagy ennek az antolginak a Mvszet c, fejezete is meggyzi az olvast, hogy Rawlinson kijelentseit, mint pl. "szvk mlyn barbrok" ktkedve fogadja.
Fentiekbl lthat, hogy a prthusokra indokolatlan a "perzsa" elnevezst hasznlni, kivve, ha a nyelvkrl van sz.

II/3. A prthus uralkodk dinasztija: az Arsakidk
 "Az elfelejtett dinasztia" (Frye)
"a Nap s a Hold fivrei"
(Ammianus Marcellinus)
Az antolgia szvegeibl kiderl, hogy prni-k (vagy parnok) a dahktl szrmaztak, a dahk pedig a masszagta trzsszvetsg tagjai voltak. A dahk eredeti lakhelye az kori forrsok (Curtius, Arrianos) szerint az Oxus s a Jaxartes kztti terleten volt, onnan vndoroltak le a Kr.e. III. szzad els  felben a Kszpi- tenger mellkre. (Paulys Realencyl, der klassische Altertumswissenschaft, IV Band. 1901. 1944, old. Rszletesen lsd: az Antropolgia c. fejezetben).
A prthusok kirlyai mind a legends Arsakestl szrmaztattk magukat, s a kirlyoknak ez volt a mellkneve. Az Arsakidk (grgsen: Arszakidk) eredete azonban a trtnelem eddig mg megnyugtatan nem tisztzott krdsei kz tartozik A kvetkezkben igyeksznk nagyon rviden, az elmletek sszegzsvel egyfajta kpet adni eredetkrl s a dinasztia els uralkodjrl.
Strabn szerint nmelyek baktriainak mondjk Arsakes-t, aki "elmeneklt Diodotos hatalmnak nvekedse ell, s Parthyt elprtolsra brta." (Strabn, 1977) Baktria az korban a mai Dl-Tadzsikisztn s szak-Afganisztn terletnek felel meg. Arrianos szerint III. Artaxerxestl szrmaztak, Tabari szerint Vistaspa-tl (Frye 1984). Apollodoros ismeretlen eredetnek mondja ket, Polybios lersbl arra lehet kvetkeztetni, hogy az Aral-ttl dlre es terletrl rkezhettek Prtiba. (Ezzel egyet lehet rteni, ugyanis ez nem esik messze Baktritl sem), M. Oliphant szerint a prthusok Kzp-zsibl szrmaztak, s onnan nyomultak be Irnba, az Arsakidk eredetrl nincs vlemnye. Rawlinson ugyancsak "turni-trk" npektl szrmaztatja ket. (Rawlison, 1873). Lozinski a Jaxartesen tli terletrl (Szir-Darjn tlrl) eredezteti ket.
Ami a kronolgit illeti, Frye a Nysa-i osztrakonokra hivatkozik, (pontosabban a 157. szmra), e szerint:
Arsak -Tiridates
- Artaban
- Priapatius a sorrend (Frye, 1984)
Koselenko s Altheim-Stiehl hasonlan hatroztk meg a sorrendet:
I. Arsak -Tiridates ( nem uralkodott)
II.Arsak
Arsak, msrven Priapatius
A pontos uralkodi sorrendet Artemita-i Apollodoros (Kr.e. 100 krl) sem volt kpes pontosan meghatrozni. krsos forrsok sem nyjtanak tmpontot (A T Clay: Babylonian Records, 1913 ) s J. Sachs Wiseman: "A Babylonian king list of the Hellenishe period Iraq, 16.).
Br az rmny forrsok hitelessgt, fkppen ami a kronolgit illeti, sokan megkrdjelezik (lsd: Prthusok s rmnyek), gy tnik, hogy egy kivtel mgis akad: Sebeos (Sebeus), aki a VII. szzadban lt. 1990- ben Olaszorszgban jra kiadtak a mveit amelyek altmasztjk az rmny forrsoknak azt az rteslst (Chorenei M., aki korbbi szerzkre hivatkozik), hogy az Arsakidk ephtalita hunok lettek volna. Sebeos mve a XIX. szzad msodik felben kerlt el, s a kor legnagyobb szakrtje Gutschmid is hivatkozik r, jllehet a legnagyobb kritikval kezeli az rmny forrsokat (Gutschmid, 1876, 39. old.). Itt meg kell jegyezni, hogy a Sbeos ltal hasznlt kifejezs: ephtalita nem llja meg a helyt (v. Arsak il Grande, figlio del rei T'etali, nel Bahl Saastan nella terra dei Kusan Sebeos, 1990. 40. old.), ugyanis az ephtalita elnevezst kb. 375-tl a hunokra, jobban mondva az eurpai hunokra rtjk, az Arsakidk pedig jval elbb, a Kr.e. III. szzadban tntek fel Irnban - jllehet ppen Baktria fell!
Az ellentmonds azrt feloldhat gy, hogy az Arsakida idszmts kezdetekor (Kr.e. 247) a Jaxartesen (Szir-Darjn) tli terlet az zsiai hunok birodalmnak nyugati hatra volt, s az Arsakida dinasztia szrmazhatott innen, teht Sebeos, mint forrs hitelesnek tekinthet, valsznleg kornak kifejezseit vettette r a korbbi esemnyekre.
Vgl, sszegzskppen azt mondhatjuk, hogy a lengyel kutat, J. Wolski foglalkozott a legalaposabban az Arsakidk eredetvel. rsbl az derl ki, (Wolski, 1956), hogy Iustinus s Strabn lersain kvl a pontos vszmokat illeten Eusebius egyhzatya s a szeleukida uralkodk kronolgijra kellett tmaszkodnia. gy sikerlt meghatroznia az uralkodsi sorrendet, illetve a pontos vszmot:
Kr.e. 247. Arsak, a prnik feje Lesz, ezzel elkezddik az Arsakida ra, Kr.e. 238. Arsak meghdtja Prtit.

II/4/A.  Fldrajz s trtnelem
Az kori forrsok
A Parthus Birodalom lersa (Strabn: Geographia) (rszlet)
Strabn (i.e. I. sz.), Augustus kornak kivl fldrajzi rja, Geographia c. munkjban rgebbi forrsok, elssorban Poseidonos (kb. i.e. 135-50) alapjn ismertette az egsz akkor ismert vilgot, ennek keretben Parthit is. Mint mvnek tbbi rszben, itt is trtnelmi visszapillantsokkal egszti ki a fldrajzi ismereteket. Strabn tbb trtneti m szerzje is volt (v. e szemelvny 3. pontjt], ezek azonban elvesztek. Strabn: Geographia XL.9. (C 514-575).
"Parthyaia nem nagy kiterjeds. Egykor a hyrkanosakkal, egytt fizetett adt a perzsa hatalom idejn, majd ezutn is, amikor a makednok lltak hossz idn t hatalmon. Csekly kiterjedst slyosbtja, hogy sr erdktl fedett, jrhatatlan erdk bortjk, s emiatt a kirlyok seregket is nagy sietsggel indtjk tnak, mert az orszg mg rvid idre is csak alig kpes ket eltartani. Jelenleg mgis megntt a kiterjedse. A parthus birodalom rszei Komisn, Chorn, s gyszlvn az az egsz terlet, amely a Kaspi-kapuig, Rageiig s a tapyrosok fldjig terjed, s amely egykor Mdihoz tartozott. Ragai kzelben fekszik Apameia s Herakleia vrosa. A Kaspi-kaputl Ragaiig- Apollodros szerint- 500 stadion az t, Hekatompylosig, a parthus kirlyok szkhelyig pedig 1260. Ragai, mint mondjk, a gyakori fldrengsekrl kapta a nevt, amelyek ezen a vidken mr szmos vrost s - mint Poseidonos mondja - 2000 falut elpuszttottak. A tapyrosok lltlag a derbikosok s hyrkanosok fldje kztt lnek. Azt mondjk rluk, hogy mihelyt valakinek felesge kt vagy hrom gyermeknek adott letet, asszonyaikat msnak adjk tovbb. Hasonlkppen adta t mg a mai idnkben is a rmai Cato felesgt, Marcit Hortensiusnak, annak krsre, s az si rmai szoks rtelmben".
Amikor a Taurus hegysgen tli terleteken felkelsek trtek ki amiatt, mert Syria s Mdia kirlyai, akik akkor e terletek urai voltak, egyms elleni harcukkal voltak elfoglalva - elszr Baktriant s az egsz vele szomszdos vidket szaktottk el helytarti, Euthydmos s trsai. Ezutn Arsaks, egy szkta frfi a Daai (lat. Dahae) trzs ln (gy nevezik az aparnosok npnek nomdjait, akik az chos mentn laknak) megtmadta Parthyait s meghdtotta. llama eleinte gyenge volt, mert szntelen harcot kellett folytatnia neki is s utdainak is azok ellen, akiknek fldjt meghdtottk. Az idk folyamn klnbz harci sikerek eredmnyeknt egyre jabb szomszdos fldeket hdtottak meg, gy erre kaptak, s vgl az Euphratsen tl fekv valamennyi terlet uraiv lettek. gy a szktk feletti gyzelem eredmnyeknt meghdtottk Baktrian egy rszt is s mr korbban elfoglaltk Eukratids orszgt. Most mr akkora fld s annyi np felett uralkodnak, hogy birodalmuk nagysgt tekintve mintegy e rmaiak vetlytrsv lettek. Sikereiket letmdjuknak s szoksaiknak ksznhetik, amelyekben mg sok nyoma van a barbr s szkta jellegnek, de sok olyan vonssal is rendelkeznek, amely kedvez az uralom gyakorlsa s a harci sikerek szmra".
"Az aparnosokhoz tartoz Daai trzsrl azt mondjk, hogy a Maitistl szakra lak s xandiosoknak vagy pariosoknak nevezett Daai trzsek krbl vndoroltak ki. mde nincs egyetrts abban, vajon a Daai trzs a Maiotistl szakra lak szktkhoz tartozik-e. Egyesek teht azt lltjk, hogy Arsaks ezektl (a szktktl) szrmazik, msok baktriai szrmazsnak mondjk; szerintk a Diodotos hatalmnak nvekedse elli meneklse indtotta meg Parthyaia felkelst. Mivel mr bvebben szltam a parthus szoksokrl "Trtnelem" c. mvem hatodik knyvben, valamint Polybiost folytat trtnelmi munkm msodik knyvben, az ismtlsek elkerlse vgett itt csak annyit emltek meg, hogy Poseidenios szerint a parthusok tancsa (synedrion) kt rszbl ll, spedig egyfell a kirly rokonaibl, msfell a blcsekbl s mgusokbl, s ez a kt csoport egyttesen vlasztja a kirlyt".
II./4/b. lustinus: Historiae Pilippicae
(rszletek)
Iustinus- teljes nevn valsznleg: M. lunianus Iustinus- az i.sz. II. szzad msodik felben lt. Egyetlen rnk maradt mve, a Historiae Philippicae csak kivonata egy korbbi rmai trtnetr, Pompaius Trogus, Livius kortrsa, azonos cm nagy trtnelmi munkjnak, amelynek teljes szvege elveszett. Pompaion Trogus az egsz akkor ismert vilg trtnett rta meg, jrszt hellenisztikus forrsok alapjn. rdeme ppen egyetemes jellegben, a grg-rmai vilg hatrain messze tlterjed szles ltkrben van. A parthusok trtnett trgyal XLI. s XLII. knyve, klnsen a korai idkre vonatkozan sok nknyes, tudlkos vagy nphagyomnyon alapul elemet is tartalmaz, mgis az egyetlen rnk maradt sszefgg elbeszlst nyjtja ennek az llamnak trtnetrl, egszen Augustus korig.

XII. knyv: A parthusok
"A parthusok, akik most - mintha csak felosztottk volna a fldkereksget a rmaiakkal - a Kelet felett uralkodnak, a szktk elzttjeibl szrmaznak. Ez magbl a np nevbl is kvetkezik, ugyanis szkta nyelven "parthus" annyit jelent mint szmztt." Az asszrok s mdek korban a parthusok a Kelet legismeretlenebb npei kz tartoztak. Mg ksbb is, amikor a Kelet feletti uralom a mdektl a perzsk kezbe kerlt, mintegy nvtelen tmegknt a gyztesek zskmnyv lettek. Amikor vgl a makednok diadalmaskodtak a Kelet felett, az szolgikk lettek. Annl csodlatosabbnak tnhetik nagy szerencsjk, hogy most ama npek felett uralkodnak, amelyeknek hatalma alatt egykor rabszolgatmegknt egykor k maguk lltak. Br a rmaiak hrom hborban legnagyobb hadvezreikkel, legvirgzbb idszakukban tmadtak rjuk, minden np kzl k voltak az egyedliek, akik nemcsak egyenrangaknak bizonyultak, hanem gyztek is; br taln mg nagyobb dicssg volt az, hogy tlltk az asszrok, mdek s perzsk egykor oly hrneves kirlysgt, s Baktrinak olyan gazdag, ezer vros felett uralkod birodalmt, mint az, hogy tvoli ellensggel szemben hborban gyztek; klnsen akkor, ha meggondoljuk, hogy a szktk nehz tmadsai s a szomszdokkal vvott hbork vltakoz veszedelmei s megprbltatsai is szntelenl sanyargattk ket. Amikor a bels hbork kvetkeztben Szktibl elzettek szinte szrevtlenl foglaltk el a Hyrkania, a dahk, ariusok, spartanusok s margianusok kztt fekv pusztasgokat. Szomszdaik eleinte nem akadlyoztk terjeszkedsket, ksbb azonban mr gtolni igyekeztek: hatraikat mgis olyan mrtkben terjesztettk ki, hogy immr nemcsak a hatrtalan s mrhetetlen sk vidket, hanem a szakadkos magaslatok s meredek hegyek vidkt is elfoglaltk. Ez az oka annak, hogy a parthusok hatrain bell vagy a hsg, vagy a kemny hideg uralkodik: mikzben hegyeiket h bortja, sksgaik a nyr hevben gnek".
II.
"A makednok uralmnak lezrsa ta a parthus np feletti uralom kirlyaik kezben van. A kirlyok mltsghoz kzelebb az elkelk rendje ll: kzlk kerlnek ki hborban a hadvezrek, bkben a helytartk. Nyelvk kzptt ll a szkta s a md nyelv kztt, illetve a kettnek keveredsbl szrmazott. Egykor sajt si ruhzatukat hasznltk, amita azonban meggazdagodtak, a mdek pldjra vilgos s knnyedn redztt ltzket viselnek. Fegyverzetkben megtartottk az si szkta szoksokat. Seregknek nagy rszt, ms npektl eltren, nem a szabadok, hanem a szolgk alkotjk.
Ez utbbiaknak tmege, mivel senki sem bocstja szolgjt szabadon, s ennek kvetkeztben minden szolgagyermekbl szolga lesz, szinte naprl napra nvekszik. Ezeknek gyermekeit azonban ugyangy gondozzk, mint sajtjaikat, s nagy buzgalommal oktatjk a lovaglsra s jszatra. Mennl gazdagabb valaki, annl tbb lovast kteles harc idejn kirlynak rendelkezsre bocstani. Ez odig fejldtt, hogy amikor Antonius hadat viselt a Parthusok ellen, szztvenezer fnyi lovassereggel tmadtak ellene, s ebbl mindssze ngyszzan voltak a szabadok. Viszont kptelenek szemtl szembe, rendezett csatasorban harcolni s vrosokat megostromolni. Harc kzben lovaik hol elre szguldoznak, hol meghtrlnak.
Gyakran sznlelnek meneklst, hogy ldzik kzmbss vljanak a sebekkel szemben. A harcra nem trombitval, hanem dobverssel adnak jelt. Kptelenek a hosszan tart kzdelemre. Ha rohamuk erejvel ugyanakkora szvssg s kitarts prosulna, senki sem tudna nekik ellent llni. De gyakran a harc leghevesebb perceiben abbahagyjk a kzdelmet, majd a meneklsbl vratlanul ismt harcba lendlnek, gyhogy amikor az ellensg leginkbb bzik a gyzelemben, akkor jut a leghallosabb veszlybe. nmagukat s lovaikat is pikkelypncllal bortjk, amely mind a lovas, mind a l egsz testt befedi. Aranyat s ezstt csak fegyvereik dsztsre hasznlnak".
III.
"Mivel a szerelemben a vltozatossgot szerelik, minden frfinak tbb felesge van. Ezrt egyetlen bnt sem torolnak meg slyosabbal, mint a hzassgtrst. Asszonyaiknak nemcsak a frfiak lakomin val rszvtelt hanem a frfiak puszta ltst is meg tiltjk.
Csak olyan hst esznek, amit vadszaton maguk ejtettek el. Minden idejket lhton tltik: lovon harcolnak, lovon lakomznak. lhton intzik. a kzgyeket s magngyeket, lovon utaznak s pihennek, lhton kereskednek s trsalkodnak.
Szolgk s szabadok kztt az a legfbb klnbsg, hogy a szolgk gyalogszerrel, a szabadok kizrlag lovon jrnak.
A temets ltalban abbl ll, hogy a holttestek madarak s kutyk marcangoljk szt, s csak a lemeztelentett csontokat bortjk flddel.
Babons szoksaikra s az istenek tiszteletre mindenkinek nagy gondja van. Ennek a npnek a lelklete fennhjz, lzongsra, cselvetsre, meggondolatlansgra hajlamos. A frfiak legfbb ernyt a vadsgban, a nkt a szeldsgben ltjk. Termszetknl fogva hallgatagok, gyorsabbak a tettben mint a beszdben, szerencsjket s balszerencsjket egyarnt csendben fogadjk. Fejedelmeiknek flelembl s nem tiszteletbl engedelmeskednek. A szeretkezsben nem ismernek hatrt, lelemben azonban mrtktartk. Szavaiknak s greteiknek csak annyiban lehet hitelt adni, amennyiben az az rdekknek is megfelel".
(Ford.: Hahn lstvn)
44 Hyrkanosok-Hyrkania laki, Parthia szaki rszn, a Kaszpi-tengertl dlkeletre

II/4/c. Florus; Rma hbori
(A prthusok elleni hadjrat) (Budapest 1949.)
(rszlet)
III.
"Mialatt Caesar szakon porba tiporta a gallokat, a rmai np slyos sebet kapott keleten a parthusoktl. De nem panaszkodhatunk a sorsra, nincs semmi, ami szpthetn a vres veresget. Isten s ember egyarnt Crassus ellen volt, s a consul, aki csak a parthusok aranyra svrgott, tizenegy lgijnak elvesztsvel s sajt fejvel fizetett telhetetlensgrt. Mr Metellus nptribunus a bosszlls rettegett istenninek ajnlotta a Rmbl kivonul hadvezrt, ksbb pedig, amikor hadseregnk thaladt Zeugma vrosn, az Euphrates hirtelen rvnyei ragadtk magukkal s nyeltk el hadijelvnyeinket. Amikor ezutn Nicephoriumnl tbort tttnk, Orodes kirly kveteket kldtt Crassushoz, akik fenyeget hangon kijelentettk: -Emlkezzk a fparancsnok arra a szvetsgre, amelyet a parthusok Pompeiusszal s Sullval ktttek!
Neki azonban a kirly kincstrra fjt a foga, s mg azzal sem frasztotta magt, hogy valami rgyet koholjon, hanem azt felelte: majd Seleuciban ad vlaszt. A szerzdsszegs bosszll istenni ezrt segtettk ellensgeink cselszvst s fokoztk vitzsgt.
Fvezrnk elszr is eltvolodott az Euphretes melll habr csak azon lehetett volna biztostani az utnptlst, s a foly htulrl vdelmet nyjtott volna hadseregnknek. Crassus azonban vakon hitt a szr Mazzarnak, aki pedig csak sznleg meneklt hozznk, s azrt csapott fel vezetnek, hogy kietlen sivatagok mlyre kalauzolja csapatainkat. Itt aztn mindenfell ki voltunk szolgltatva az ellensgnek. Alig rt ht Crassus Carrhaeba, mris minden irnybl feltnedeztek a kirly alvezreinek, Silacesnak s Surenasnak aranytl csillog hadijelvnyei s lengedez selyemlobogi. A lovassg erre - egy percet sem vesztegetve - krs-krl bekertette seregnket, s mint a sr felh meg a jgvers, zdultak rnk drdik. gy semmislt meg hadseregnk az iszonyatos mszrlsban. Magt Crassust valami megbeszls rgyn kicsaltk, s adott jelre lve elfogtk volna, ha a katonai tribunusok nem llnak ellen, mert gy a barbrok knytelenek voltak fegyverrel vgni el a menekl hadvezr tjt. Crassus finak testt szinte apja szeme lttra bortottk el a lndzsk. Az ellensg magval vitte s megcsfolta a fiatalember fejt. Szerencstlen hadseregnk- kit hov sodort a fejvesztett futs - sztszrdott Armeniban, Ciliciban s Syriban, s hrmond is alig maradt belle, hogy megjelentse a katasztrft. Fparancsnokunk levgott fejt jobb kezvel egytt a kirly el vittk, aki csfot ztt belle, s nem ok nlkl. Megolvasztott aranyat ntetett ttong szjregbe, hogy akinek lelkt a kincs utni vgy tzelte, annak lettelen testt mg holtban is gesse az arany".
/Ford: Havas L. /

II/4/d. Tacitus: A germnok
(Bke a parthusokkal s Augustus istenn avatsa
(Budapest 1961)
(rszlet)
"Amikor mr mindenkit hatalmunk al hajtottunk nyugaton s dlen, szakon (legalbbis a Rajna meg a Duna kztt) s keleten (a Cyrus meg az Euphrates kztt], a tbbi np is, amelyet mg nem kebelezett be birodalmunk, rezni kezdte nagysgunkat, s tisztelettel tekintett a nemzeteket legyz rmai npre. A szktk kveteket kldtek hozznk, a sarmatk pedig bartsgunkat krtk. Mg a serek is eljttek, meg a nap tze alatt l indiaiak drgakveket, igazgyngyket, st elefntokat hozva magukkal ajndkkppen, s leginkbb azzal voltak nagyra, hogy milyen hossz tvolsgot tettek meg: ngy vet tltttek ugyanis ton. s ezeknek az embereknek mr a szne is elrulta, hogy egszen ms ghajlat tjrl rkeztek. A parthusok is nknt visszaadtk azokat a hadijelvnyeket, melyeket Crassus katasztrfja alkalmval zskmnyoltak, mert mintegy lelkiismeret furdalst reztek sajt gyzelmk miatt.
gy az egsz emberisg mindentt rendthetetlen s tarts bkben, egyetrtsben lt, s vgl is Caesar Augustus- a Vros alaptsa utn htszz esztendvel -becsukhatta a ketts arc Janus templomnak kapujt, amelyet eltte csak kt zben zrtak he: Numa kirlysga idejn, s amikor elszr gyztk le Karthgt.
Ettl kezdve a csszr a bke gynek szentelte magt, s megannyi slyos s szigor trvnnyel megfkezte a minden rosszra s kicsapongsra kaphat nemzedket, amely az korban lt. Hogy ezt az ezernyi s roppant feladatot vgrehajthassa, megkapta az rks dictator s a haza atyja cmeket. A senatusban arrl is trgyaltak, -hogy mint a csszrsg megalaptjt, ne nevezzk-e Romulusnak, de szentebbnek s megtisztelbbnek ltszott az Augustus jelz, mert gy mr fldi letben megillette t ez a megszlts s ez a nv. Isten hatszznegyvenedik vben volt Rma, amikor az els hr jtt a kimberek fegyvereirl Caecilius Metellus s Papirius Carbo consulsga alatt. Ha ettl az idponttl Traianus csszr msodik consulatusig szmolunk, krlbell ktszztz v jn ki: ennyi ideje hdtjuk mr Germnit! Ez alatt a hossz id alatt mind a kt oldalon sok volt a vesztesg. Sem a samnisok, sem a punok, sem Hispania s Gallia, st mg a parthusok sem okoztak ennyi gondot, mert Arsaces kirlysgnl is ersebb a germn szabadsg. Mert ht ugyan mit tudna neknk Crassus halln kvl szemnkre vetni Kelet, amely maga is elvesztette Pacorust s egy Ventidius lbai el borult. A germnok viszont Carbt s Cassiust, Aurelius Scaurust, Servilius Caepit s Gnaeus Malliust megverve, illetleg elfogva a kztrsasgnak hrom consuli seregt, Augustusnak pedig Varusszal egytt hrom lgijt tettk tnkre. St Marius Itliban, az isteni Iulius Galliban, Drusus, Nero s Germanicus pedig sajt hazjukban, Germaniban sem egyknnyen vertk meg ket. Aztn Gaius Caesar nagy fenyegetzsei mg nevetsgbe is fulladtak".
/Ford: Borzsk Istvn/
56 V. Ammianus Marcellinusnak a hunokrl adott, egszen hasonl jellemzst is (XXXI, 2, 6).

II/4/e. Plutarkhosz: Prhuzamos letrajzok
(Budapest.,1965) (rszletek)
Crassus
"Martus Crassus apja censorsgot viselt, s diadalmenetet is tartott, de szerny hzban ntt fel kt nvrvel egytt. Ezek mindketten mg szleik letben meghzasodtak, s mindnyjan kzs asztalnl tkeztek; sok tekintetben, gy ltszik, ez lehetett az oka, hogy Crassus mindig jzanul s mrtkletesen lt. Midn egyik fivre meghalt, az zvegyet elvette felesgl, s gyermekei tle szlettek; e tekintetben is olyan pldsan viselkedett, mint brmely rmai polgr. Igaz, hogy mr elrehaladott korban volt, mikor azzal vdoltk, hogy viszonya volt Licinival, az egyik Vesta szzzel, aki ellen Plotius vdat emelt. Licininak nagyon csinos villja volt a vros kzvetlen szomszdsgban, s azt Crassus olcs ron meg akarta szerezni, ezrt gyakran megltogatta, s figyelmes volt hozz, s ezzel gyanba hozta. Kapzsisga nmikppen tisztzta a csbts vdja all s a brsg felmentette, azonban nem hagyott bkt Licininak, amg a hzat meg nem szerezte.
A rmaiak azt mondjk, hogy Crassus sok j tulajdonsgt egyetlen hibja homlyostotta el, a kapzsisg; gy ltszik, hogy ez az egy minden ms hibjnl ersebb volt, s a tbbit httrbe szortotta. Kapzsisgnak legfbb bizonytkul emltik azt a mdot, ahogyan vagyont szerezte, amely kezdetben nem volt tbb hromszz talentumnl. Ksbb consulsga idejn vagyona tizedrszt felajnlotta Herculesnek, megvendgelte a npet, s minden rmainak hrom hnapra elegend elesget adott. Mgis, amikor a parthusok elleni hadjrat eltt szmba vette vagyont, gy tallta, hogy rtke htezerszz talentum. Ennek legnagyobb rszt, hogy megmondjuk a szgyenletes igazat, tzbl s hborbl szerezte, s gy a kzssget sjt szerencstlensg volt legfbb jvedelmi forrsa.
Mikor Sulla elfoglalta a vrost, s eladta azok vagyont, akiket megletett, ezt hadizskmnynak tartotta, s gy is nevezte; majd amikor az volt a szndka, hogy minl tbb s minl befolysosabb embert bnei cinkostrsv tegyen, Crassus nem vonakodott az ilyen vagyonokat elfogadni vagy megvenni. Mikor azutn ltta, hogy Rmban milyen gyakoriak, szinte termszetesek az olyan szerencstlensgek, mint a hzak legse vagy sszeomlsa (tekintve, hogy nehezek voltak, s tl kzel pltek egymshoz), sok cs s kmves rabszolgt vsrolt. Amikor mr tszz ilyen rabszolgja volt, megvsrolta a kigylt s a kigyltak kzelben ll hzakat melyeket tulajdonosaik flelmkben s bizonytalansgukban potom ron eladtak, Rma legnagyobb rsze tulajdonba kerlt. Br sok mesterembere volt, sajt magnak soha nem ptett hzat mert azt szokta mondani, hogy akik ptkeznek, tnkremennek anlkl, hogy ellensgeik lennnek. s br szmtalan ezstbnyja, nagy rtk fldbirtokai s munksai voltak, akik a fldet megmveltk ez mind egytt semmi sem volt rabszolginak rtkhez kpest. Rengeteg klnfle s klnlegesen kikpzett rabszolgt tartott: felolvaskat, kziratmsolkat, ezstmveseket, kasznrokat, asztali felszolglkat. Kikpzskrl s tanttatsukrl maga gondoskodott, abban a meggyzdsben, hogy a j gazdnak, mint hztartsnak l szerszmaival, a legnagyobb gonddal kell trdnie rabszolgival.
Ezek utn kvetkezik a (Carrhae-i = Haran), a mai dl-trkorszgi UrftI dlre, csata lersa. A rmai hadsereg tkel az Eufrteszen s sivatagos, kopr terepre csaljk Abgr, oszrhonei kirly emberei. (T.L.)
Amikor gy elrenyomultak, egy Baliszszosz nev nem nagy s nem is bviz folyhoz rkeztek, de a katonk gy is rltek a szrazsgban s hsgben, a fraszt s vztelen utakon megtett menetels utn. A tisztek tbbsge azon a vlemnyen volt, hogy tborozzanak itt le, s gy? tltsk az jszakt, majd amikor kipuhatoljk, hogy milyen nagy az ellensges sereg, s milyen csatarendben llt fel, akkor induljanak kora reggel ellene. Crassus, fia s a vele lev lovassg unszolsra, hagyta magt elragadtatni, hogy nyomban megtkzzenek; kiadta teht a parancsot, hogy akik hesek s szomjasak, a csatasorban llva egyenek s igyanak; de mg mieltt ezzel mindnyjan szpen vgezhettek, mris vezette ket nem lassan, idrl idre megpihenve, mint amikor tkzetbe szoktak indulni hanem gyorsan, erltetett menetben, mg meg nem pillantottk az ellensget, amely vrakozsuk ellenre nem ltszott sem soknak, sem flelmetesnek, mert Szurna hadserege zmt elrejtette az els vonalbeli csapatok mgtt, s megparancsolta a katonknak, hogy kpenyekkel s llatbrkkel takarjk el a csillog fegyvereket. Amikor a kzelkbe rtek, s a vezr felemelte a jelvnyt, az egsz sksg megtelt mly s flelmetes erej zajjal. A parthusok ugyanis nem krttel s trombitval lelkestik a harcosokat a csatra, hanem fmstket, brrel bevont dobokat vernek az arcvonal klnbz rszein, s ezek mennydrgsszer robajjal vadllati vltshez hasonl szrny s flelmetes hangot adnak. Helyesen tltk meg a parthusok, hogy az ember valamennyi rzkszerve kzl a halls zavarja meg leginkbb a lelket, ez kelti fel leggyorsabban indulatait s zavarja meg jzan tlett.
Amint a rmaiak rmletbe estek a visszhangz lrmtl, a parthusok hirtelen levettk fegyvereikrl a takarkat, s lthatv lettek margiani aclbl kszlt, vaktan fnyl sisakjukban s mellvrtkben; minden csillogott rajtuk lesen s tkrfnyesen, lovaikat is bronz- s acllemezek bortottk. Legnagyobb s legszebb volt Szurna md divat ruhzatban, festett arccal s kzptt elvlasztott hajjal. Szinte mr nies szpsge nem is illett vitzi hrhez, azrt sem, mert a tbbi parthus szkta mdra megnvesztette homlokn a hajt, hogy ezzel is flelmetesebb klsejk. Els szndkuk az volt, hogy lndzsikkal a rmaiakra rontva az els sorokat htrlsra knyszertik; mikor azonban lttk, hogy a nagy mlysgben pajzsukkal szorosan egymshoz felzrkzott katonk szilrdan s mozdulatlanul tartjk llsukat, visszavonultak, s gy tnt fel, mintha sztszrdnnak, s soraik felbomlannak, pedig kzben szrevtlenl krlvettk a rmaiak ngyszgt. Crassus ekkor knny fegyverzet harcosait kldte rohamra, de alig jutottak elre, mris nylzpor fogadta ket, mire gyorsan visszavonultak a nehz fegyverzetek sorai kz, s ezzel rendetlensget s flelmet keltettek, mert megtapasztaltk jaik flelmetes erejt; a nylvesszk thatoltak vd fegyvereiken s keresztltttek mindent, amibe belecsapdtak, akr kemny, akr puha volt.
(A szkelyek harcmodort lsd a "Hadmvszet" cm rsznl.)
A parthusok csoportokba oszolva nagyobb tvolsgbl lttk ki nyilaikat minden irnybl; arra nem is volt szksg, hogy pontosan clozzanak, mert a rmaiak sr s tmtt arcvonalt mg kszakarva sem lehetett elhibzni. A nagy s ers, gyesen meggrbtett jakbl kiltt nylvesszk hatsa flelmetes volt, mert ellenllhatatlan gyorsasggal csapdtak a clba. Ettl kezdve ktsgbeejtre fordult e rmaiak helyzete, mert ha hadllsukban maradtak, tmegesen megsebesltek, ha pedig megksreltk, hogy rtmadjanak az ellensgre, semmivel sem rtek el jobb eredmnyt, s vesztesgeik ugyanolyan nagyok voltak. A parthusok ugyanis futs kzben lttk ki nyilaikat, amihez a szktk utn a legjobban rtettek; menekls kzben rtk el biztonsgukat, s ezzel elvettk a futs szgyent.
Amg a rmaiak remltk, hogy a parthusok nyilaik ellvldzse utn abbahagyjk a csatt vagy kzitusba kezdenek, szilrdan kitartottak, de amikor szrevettk, hogy nylvesszkkel megrakott tevk llnak a kzelben, ahonnan az ket mr elbb bekert csapatok jakat kapnak, Crassus beltta, hogy a harcnak nem lesz vge, elcsggedt.
Kldncket menesztett ht fihoz, s megparancsolta neki, hogy mindenron tkzzk meg az ellensggel, mieltt mg bekertik. A parthusok ugyanis fknt Crassust tmadtk, s az szrnya krl prblkoztak lovassgukkal, hogy a htba kerljenek. Ezrt a fiatal Crassus maghoz vett ezerhromszz lovast, akik kzl ezret Caesartl hozott magval, tszz jszt s a hozz legkzelebbi csapatokbl nyolc cohors pajzsos harcost, s ezekkel tmadsra indult. A parthusok szerettk volna bekerteni, akr mert, mint nmelyek mondjk, mocsaras terletre rtek, akr pedig mert mozdulataikkal igyekeztek a fiatal Crassust minl tvolabbra csalogatni apjtl; ezrt teht megfordultak s futsnak eredtek. Publius erre odakiltott embereinek, hogy az ellensg megfut ellk, s utnuk eredt Censorinus s Megabacchus trsasgban; az utbbi btorsgval s nagy testi erejvel tnt ki, Censorinus pedig szentori rangot viselt, kivl sznok, s mindketten a fiatal Crassus kortrsai s j bartai voltak. A lovassg nyomukban volt, de eltelve harci kedvvel s remnysggel, nem akartak elmaradni a gyalogosok sem; mr azt hittk, hogy gyznek, s ldzik az ellensget, amikor elbbre nyomulva szrevettk a cselfogst, mert a ltszlag meneklk megfordultak, s mg sokkal tbben csatlakoztak hozzjuk. A rmaiak ekkor meglltak, s azt gondoltk, hogy kzitusba kezdhetnek velk, mivel olyan kevesen voltak De a parthusok vrteseiket lltottk szembe a rmaiakkal, mg a lovassg tbbi rsze krlttk szguldozott, feltrtk a talajt, s a krnyez homokbuckkrl olyan sr porfelleget vertek fel, hogy a rmaiak semmit nem lttak s hang is alig jtt ki a torkukon, majd szk helyre sszeszorulva egymsra zuhantak, sebeket kaptak, s nem knny, hanem knokkal teljes s gytrelmes halllal pusztultak el; a fldn fetrengve, vergdtek sebeslten, prbltk kihzni a sebkbe betrt horgas nylhegyeket, amelyek tjrtk izmaikat s idegeiket, de sebeiket ezzel mg jobban elmlytettk
Rengetegen haltak gy meg, s az letben maradottak is alkalmatlann vltak a harcra. Amikor Publius biztatta ket, hogy tmadjk meg a vrtes lovasokat, mutattk neki, hogy kezk pajzsukhoz, nyllal tltt lbszruk pedig a talajhoz szegezdtt, s kptelenek akr futni, akr vdekezni. Lovasait mgis nekibtortotta, nagy ervel elretrt, s sszecsapott az ellensggel, de egyenltlen volt a kzdelem, a tmadsban csakgy, mint a vdekezsben, mert az emberei gyenge s rvid drdikkal tmadtk a parthusok brrel s acllemezekkel bortott mellvrteit, mg azok lndzsikkal trtek a galliai csapatok knny pncllal fedett, majdnem meztelen testre. Pedig Publius leginkbb ezekben bzott, s valsggal csodkat mvelt velk, gyhogy megragadtk a parthus lndzskat, birokra keltek velk, lerncigltk ket lovaikrl, mivel slyos fegyverzetk miatt nehzkesen tudtak mozogni. Sokan leugrottak lovukrl, ellenfeleik lovai al bjtak, s azokat hasba szrtk. A lovak fjdalmukban felgaskodtak, rtapostak lovasaikra ppen gy, mint az ellensgre, s gy vesztek oda. A galliai csapatokat nagyon gytrte a hsg s a szomjsg is, mert egyikhez sem szoktak hozz, s hozz mg legtbben lovukat is elvesztettk, amikor lhton rohantak szembe a parthus lndzskkal. gy aztn knytelenek voltak visszahzdni e nehz fegyverzetekhez, s vittk magukkal a slyosan megsebeslt Publiust is. Kzben megpillantottak a kzelben egy homokdombot, s oda vonultak vissza; a lovakat a domb kzepn megktztk, majd pajzsukkal kifel szorosan egyms mellett felsorakozva, azt remltk hogy knnyebben vdekezhetnek a barbrok ellen. De ppen ellenkezleg trtnt, mert mg a sk terepen az els sorban harcolk a htuls soroknak nmi vdelmet nyjtottak, itt a dombon a talaj egyenetlensge miatt a htul llk fokozatosan magasabbra kerltek, s semmi lehetsgk nem maradt a meneklsre, hanem a nylvesszk egyformn lecsaptak mindnyjukra, s jajveszkelve, tehetetlenl rte ket utol a dicstelen hall.
Kzben az ellensg harci kiltozssal s gyzelmi dalokkal egyre kzeledett, s ez mg flelmetesebbekk tette ket. jra megszlalt a dobok dbrg hangja, s a rmaiak jabb csata kezdett vrtk. Hoztk Publius fejt lndzsahegyre tzve, kzelkbe vgtattak, mutogattk, s megvet gnnyal krdeztk, milyen csaldbl szrmazik, s kik a szlei, mert nem volna ill, hogy egy gyva s hitvny apnak, mint Crassus, ilyen nemes s kivlan vitz gyermeke legyen. Ez a ltvny a rmaiakat mg jobban megtrte s ktsgbe ejtette, mint mindaz a szrny baj, amelyet addig el kellett szenvednik; nem a bosszra gondoltak, ami pedig termszetes lett volna, hanem borzalom s rettegs vett ert mindnyjukon. De Crassusban, mint mondjk, a szrny csaps lelke legfnyesebb tulajdonsgait keltette fel. Hangos szval jrta vgig a hadsorokat, s gy beszlt: "Ez a gysz, rmaiak, egyedl az enym, de bennetek Rma nagy szerencsje s hre tretlen, s legyzhetetlen, s ebben van a ti szabadulsotok. Ha szntok engem, hogy elvesztettem a vilgon a legderekabb fit, mutasstok meg ezt haragotokkal az ellensg ellen. Fossztok meg rmtl, s bosszuljtok meg kegyetlensgt! Ne rmljetek meg a trtntektl, mert annak, aki nagy dolgokra tr, szenvednie kell! Lucullus sem gyzte le vr nlkl Tigranszt sem Scipio Antiokhoszt, seink ezer hajt vesztettek Sziclia krl, Itliban pedig sok impertort s hadvezrt, de egyikk veresge sem akadlyozhatta meg ket abban, hogy ert vegyenek azokon, a kik gyzelmet arattak, mert a rmaiakat nem a j szerencse, hanem polgrainak llhatatossga s vitzsge emelte fel mostani hatalmuk magas fokra."
Crassus ltta, hogy hiba buzdtja ket,szavainak nem akadtak lelkes hallgati, st amikor harci kiltsra szltotta fel ket, tapasztalhatta, milyen levert volt a hadsereg, milyen gyenge, ertlen hangon s csak szrvnyosan kiltoztak, de annl harsnyabb s btrabb volt a barbrok harci kiltozsa. Mihelyt a harc elkezddtt, az ellensg knnylovassga oldalt fogta, s nyilakkal elrasztotta a rmaiakat, kzben pedig a vrtesek szembetmadva, lndzsikkal szk trre szortottk ssze ket. Nmelyek kzlk, hogy menekljenek a nylverte sebektl, merszen s ktsgbeesetten a parthusokra rohantak; sok krt nem tettek bennk de nagy s pillanatok alatt kapott sebeikbe legalbb gyorsan belehaltak, mert a lndzsk, amelyekkel keresztldftk ket, olyan slyosak voltak, hogy gyakran egyszerre felnyrsaltak kt embert is. gy tartott a csata besttedsig, amikor a parthusok abbahagytk a harcot; azt mondtk kegyelembl meghagynak Crassusnak egy jszakt hadd gyszolja meg fit, br sajt rdekben jobban tenn, ha beletrdnk, hogy menjen az Arszakszhoz, mint gy vigyk hozz.
A parthusok a kzelben tboroztak le jszakra, s nagy remnysg tlttte el ket; annl gytrelmesebb volt az jszaka a rmaiakra. Nem is gondoltak arra, hogy eltemessk halottaikat, vagy poljk sebesltjeiket, folyton csak sajt szomor sorsukat sirattk. A hall elkerlhetetlennek ltszott, akr megvrjk a msnap reggelt, akr belevetik magukat a vgtelen sksgba, mg az jszaka tart. Sebesltjeik sok gondot okoztak nekik, mert ha magukkal viszik ket, akadlyul szolglnak a gyors meneklsben, ha pedig htrahagyjk, hangos jajveszkelskkel futsokra felhvjk a figyelmet. Br jl tudtk, hogy mindennek Crassus az oka, szerettk volna ltni s hallani, de kpenybe burkolzva fekdt e sttben, mint a sors vltozandsgnak jelkpe. A blcsen gondolkodk az esztelensg s a nagyravgys ldozatt lttk benne, aki nem elgedett meg azzal, hogy els s legnagyobb legyen annyi ezer meg ezer ember kztt, s azt hitte, hogy semmit nem r az lete, ha kt embernl albbvalnak tekintik. Alvezrei, Octavius s Cassius, igyekeztek maghoz trteni s lelket nteni bele, de hasztalan; k maguk hvtk ssze a centurikat s a szakaszparancsnokokat, s mivel tancskozsuk eredmnyekppen gy hatroztak, hogy nem maradnak ott, ahol voltak, felkeltettk a katonkat csendben, krtjel nlkl, de ekkor a slyosan sebesltek szrevettk, hogy bajtrsaik el akarjk ket hagyni, s egyszerre teljes zrzavar s hangos jajveszkels tlttte be a tbort. Mihelyt elindultak, zavar s rmlet vett ert rajtuk attl val flelmkben, hogy az ellensg rjuk tmad. Tbbszr is megvltoztattk tirnyukat egyszer csatarendbe lltak mskor a velk tartani akar sebesltek kzl egyeseket magukkal vittek msokat letettek a fldre, ezzel tltttk az idt hromszz lovas kivtelvel, akik Ignatius vezetsvel eljutottak Karrhaiig, krlbell jflkor. Ignatius latin nyelven odakiltott a falakra lltott rsgnek, s amikor azok visszakiltottak, szlt, hogy hvjk oda a parancsnokot. Coponiust, akinek csak annyit mondott, hogy nagy csata volt Crassus s a parthusok kztt; tbbet egy szt sem szlt, mg a nevt sem mondta meg; tovbb vgtatott Zeugmba, s embereivel egytt megmeneklt, de nagyon hibztattk, hogy cserbenhagyta vezrt. Crassusnak mgis hasznra volt a Coponiusszal kzlt hr, mert az jl sejtette, hogy a hr nem lehet kedvez, ha az, aki hozta, ilyen gyorsan odbbllt; ezrt azonnal fegyverbe szltotta az rsget, s mihelyt szrevette, hogy Crassus az ton kzeledik, elje sietett, s hadseregvel egytt bevezette a vrosba.
A prthusok mg az jszaka folyamn szrevettk az ellensg megszkst, de nem indultak ldzskre; reggel azonban a tborban maradt nem kevesebb mint ngyezer emberre rtmadtak, s mind leldstk, azokat pedig, akik a sksgon bolyongtak az rtk kldtt lovasok sszefogdostk.
Crassust egy trgyals alkalmval ksbb a prthusok meglik. Lennox Manton skt orvos megllaptotta, hogy Crassust azrt ltk meg, mert a trgyalsra gyalog rkezett, ugyanis reumja miatt nem tudott lra lni. A prthusok ezt srtsknt rtelmeztk. /Szbeli kzls/
Szurna Crassus fejt s kezt elkldte Hrdszhoz  Armniba, de Szeleukiba kldtt hrnkkkel azt a hrt terjesztette, hogy Crassust lve viszi magval, s trfs dszmenetet rendezett, amelyet srt szndkkal triumphusnak nevezett el Caius Paccianust, az egyik hadifoglyot, aki leginkbb hasonltott Crassushoz, kirlyni ruhba ltztette s kioktatta, hogy hallgasson a Crassus s Imperator nvre, ha gy szltjk, majd lra ltetve vitte magval; eltte tevehton krtsk s nhny lictor ment, vessznyalbaikon ersznyek csngtek s a brdokon frissen levgott rmai fejek. Szelekuiai zens hetrk trgr, komikus dalokat nekeltek Crassus elpuhultsgrl s gyvasgrl, s a ltvnyt mindenki bmszkodva nzte vgig.
Szurna ksbb sszehvta a szeleukiai tancsot, s megmutatta Ariszteidsz Milsziaka nven ismert, obszcn tartalm knyveit; ez alkalommal nem kvetett el csalst, mert ezeket valban Roscius tbori poggyszban talltk. Ez j alkalmul szolglt neki, hagy hosszasan srtegesse s gnyolja a rmaiakat, akik mg hborban sem tudjk nlklzni az ilyen dolgokat s rsokat. De Szeleukia laki rismertek Aiszposz blcsessgre, s Szurnban olyan embert lttak, aki tarisznyjba ell a Milsziaka trgrsgait tette, htul pedig parthus szibarita mdjra cipelte trszekr szmra gyasait, ezeket a bizonyos tekintetben tekerg hllkre emlkeztet lnyeket. Mert ha falanxnak szem eltti, ells rsze vad s flelmetes volt is sok drdjval, jval s lovval, e farka tnccal, csrgkkel, cintnyrral, nszemlyek jszakai tivornyzsban vgzdtt. Rosciust  termszetesen el kell tlnnk de szemrmetlensg volt a parthusok rszrl, hogy a Milsziak-t csroljk, amikor annyi olyan Arszaksz uralkodott felettk, akik miltoszi s iniai hetairk ivadkai voltak.
Mialatt ezek az esemnyek lejtszdtak, Hrdsz megbklt az armniai Artabazsszal, s annak hgt eljegyezte fival, Pakorosszal. Ebbl az alkalombl nagy eljegyzsi lakomt s mulatsgot rendeztek, amelyen tbb grg klti mvet adtak el; Hrdsz ugyanis rtett grgl, s jl ismerte a grg irodalmat, Artabazsz pedig maga is rt tragdikat, sznoki beszdeket s trtnelmi mveket, amelyekbl nhny a mai napig is fennmaradt. Amikor Crassus fejt a kirlyi palotba hoztk, az asztalokat mr kihordtk a terembl, s egy sznsz, nv szerint trallszi Iaszn, Euripidsz Bakkhaibl Agau szerept nekelte. A sznszt megtapsoltk, s ekkor lpett be a terembe Szillaksz, trdre borult a kirly eltt, majd Crassus fejt a terem kzepre dobta. A parthusok hangos rmkiltozs kzben helykrl felugrltak, a szolgk Szillakszt a kirly parancsra leltettk, Iaszn pedig Pentheuszt brzol larct tadta a kar egyik tagjnak, vette Crassus fejt s bacchusi mmort mmelve hsi pzban nekelte:
A hegyen lejtve imnt,
behozom e bikafejet, m, a hzba.
Be gazdag zskmny!
Mindenki el volt ragadtatva, majd midn a sznsz a karral a kvetkez sorokat nekelte:
Kar: A vadl ki ?
Aqau: Enym a babr.
A lakomn szintn jelen lev Pomaxathrsz odaugrott hozz, kikapta kezbl a fejet, mint akinek Iasznnl sokkal tbb joga van ezeket a szavakat mondani. A kirly rmben si szoks szerint megajndkozta Pomaxathrszt, lasznuak pedig egy talentumot adatott. Mondjk, hogy mint valami tragdia, ezzel a vgjelenettel fejezdtt be Crassus hadjrata.
 (Ford.: Mth Elek/

II./4/f. A prthus birodalom buksa
Tabari: A S s nida dinasztia uralomra jutsa
(rszletek)
Tabari -teljes nevn: Ab Gafar Muhammad ibn Garir at Tabari (839-923), a legnagyobb kzpkori arab trtnetr, nagy Vilgkrnikjban feldolgozta a perzsa S s nida birodalom trtnett is. Kzvetlen forrsa egy korbbi arab tudsnak, Ibn Muqaffn-nak (mh. 760) "A perzsa kirlyok trtnete" c. elveszett mve volt, amely pedig minden bizonnyal a S snida birodalom fennllsa utols idszakban kszlt perzsa hivatalos krniknak, az ugyancsak elveszett Hody-nmh (= Uralkodk knyve) c. gyjtemnynek fordtsa vagy tdolgozsa volt. Tabarinak a Ssnida dinasztia trtnetrl szl lersa azrt nagybecs forrs ma is, mert a kivl s fknt lelkiismeretes arab trtnetr ma mr elveszett, korbbi forrsokat hasznlt fel. Az itt kzlt szemelvny a parthus birodalom s az Arsakida-dinasztia uralmnak megdntst mondja el - a hivataloss vlt "ssnida" verzi alapjn. Ennek a "hivatalos" szemlletnek rtelmben a Ssnida-uralkodhz trvnyes jogutda az Achaimenida-uralkod csaldnak; a parthus Arsakida- uralkodcsaldot nem ismertk el, s ezt a hossz korszakot (kb, i.e. 247 - i.sz. 226/229) a "rszkirlyok", azaz: az anarchia kornak tekintettk. Az itt kzlt szemelvny is elhallgatja, hogy Ardavn (= V. Artabanos) az egyetlen trvnyes kirly volt, a tbbi, "kirly"-nak nevezett szemly csak affle helyi "kiskirly". E torztsok mellett is valsznleg a valsgnak megfelelen mutatja be szemelvnynk a Parthus Birodalom fennllsnak utols veiben eluralkodott anarchit, a helyi "kiskirlyok", nagyurak garzdlkodst, szeparatisztikus trekvseit, s nem utols sorban Ardasir uralomra jutsnak bitorl, erszakos jellegt - mg sajt csaldjn bell is. (Kiadsa: Annales, ed. De Goeje I/2, 813-821-1.)
"Ezutn levelet rt Ardavn Pahlavihoz a hegyvidk s a krnyez terletek kirlyhoz, amelyben esedezve arra krte, engedlyezze azt, hogy Sbr nev fit megkoronzza Gzihr koronjval. Ardavn erre haragos levlben vlaszolt, s kzlte vele, hogy is s fia Ardasr is lzadkk vltak, amiatt, hogy meggyilkoltk ldozataikat. De Bbak ezzel mit sem trdtt. Amikor nemsokra meghalt, Sbur, Bbak fia megkoronzta magt a koronval, s atyja helybe kirly lett; levlben megparancsolta Ardasir-nak, hogy siessen hozz, de Ardasir ezt megtagadta. Sbr haragra gyulladt vonakodsa miatt, sereget gyjttt, s harcra indult ellene. Amikor Istahrbl kiindult, (egy Humay nev erdbe jutott a Darbgird fel vezet ton, de az pletbl egy trgy rzuhant s meglte. Mikor ennek hre megrkezett Ardasihez, az Istahrba vonult). Itt tallkozott testvreinek egy csoportjval, akiknek egy rsze idsebb volt, ezek sszegyltek, s megajndkoztk a koronval s a kirlyi trnnal. gy minden hatalom Ardasir kezbe jutott. Megkoronzta magt a koronval, fellt a trnra, s erllyel, virtussal kezdte uralkodst. Embereinek klnbz rangokat juttatott. Abarsm nev hvt vezrnek nevezte ki (buzurg framadr), felhatalmazst s megbzsokat adott neki, egy Fahar nev frfit pedig fpapnak (mbad n-i-mbad) nevezett ki.
Azutn szrevette, hogy testvrei s krnyezetben nhny ms ember mernyletet ksztettek el ellene; ekkor sokat megletett kzlk. Ekkor hrt kapott arrl, hogy Darbgird npe elprtolt tle: visszatrt a vrosba s elfoglalta, miutn lakossgnak nagy tmegt meglte. Ezutn Karmnba indult, amelynek kirlya Balas (=Vologaeses), heves harcot indtott ellene; maga Ardisir bocstkozott vele prviadalba, s elfogta Balast. gy kezre kertette orszgt, s Karman kirlyve fit nevezte ki, akinek neve ugyancsak Ardasir volt. Frs tengerparti vidkn is uralkodott egy Abtanbod nev kirly, akit nagy, isteni tiszteletben rszestettek, Ardasir ellene is megindult, meglte, s kardjval kettvgta, majd meglte hveit is. Ezutn kihozatta kincstrnak valamennyi rejtett, felhalmozott kincst. Mihrakhoz, Abarsas kirlyhoz intzett ezutn levelet - ez a vros a ksbbi Ardasir-hurra krzetben fekszik s egyidejleg a hozz hasonl kirlyokhoz is, amelyben ket engedelmessgre szltotta fel. Mivel nem hallgattak szavra, ellene indult, s meglte Mihrakot. Ezutn a (ksbbi) Gor vros krnykre ment, megalaptotta a vrost, s hozzfogott a Tirbl nev palota s a Tz-temploma felptshez. E tevkenysge kzepette kvet rkezett hozz Ardavn levelvel. Ardasir sszegyjttte embereit, s elttk olvasta fel a levelet. Ez gy hangzott: "Te bizony tllpted a kiszabott mrtket, s magad idzted fejedre a vgzetet, te kurdok straiban nevelkedett kurd! Ki adott neked engedlyt a koronra, melyet fejedre tettl, a vrosokra, amelyeket elfoglaltl, s akiknek kirlyait s npt leigztad? Ki adott neked parancsot arra, hogy felptsd a sksgon azt a vrost, amelyet most megalaptottl? - itt Gor vrosra clzott- Nos ht, ha mdot adunk neked a tovbbi ptsre, pts csak a sksgon tz mrfldes vrost, s nevezd el Rm- Ardasirnak (= Ardasir rme):' Egyben tudatta vele, hogy mris tnak indtotta ellene Nirofart, Ahvz kirlyt, hogy az bilincsbe verve vigye elbe. Erre Ardasir levlben gy vlaszolt: "Allah az, aki megajndkozott a koronval, melyet fejemre tettem, kirlly tett a vrosok fltt, amelyeket elfoglaltam, s segtsget adott nekem mindazok ellen a kirlyok s hsk ellen, akiket megltem. Ami pedig azt a vrost illeti, amelyet felptek s majd Rm-Ardasirnak nevezek el - remlem, hogy ha tged is kzre kertelek, akkor a te fejedet s kincseidet is elkldm a Tznek abba a templomba, amelyet mr meg is alaptottam Ardasir-hurra vrosban." Ezutn Ardasir lstahr irnyba vonult, Abarsamot pedig Ardasir-hurra-ban helyettesl hagyta. Rvid id mlva mris levl jtt hozz Abarsmtl, arrl, hogy Ahvaz kirlya mr meg is jelent, de megveretvn elmeneklt. Ezutn (Ardasir) Ispahan ellen vonult, fogly

 
ra
 
Szmll
Induls: 2008-11-28
 
Trkszentmikls

Cmertm98db4.jpg

 
Ltogatottsg
free counters
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG